Ćwiczę zawodowo, a mimo to waga idzie w górę - jak schudnąć? [Porada eksperta]

2014-08-08 14:18

Witam, mam 15 lat, ważę 58 kg na 164 cm wzrostu. Ważę więcej nawet niż moja mama, czy starsza siostra. Od 1,5 roku intensywnie trenuję 3-5 razy w tygodniu i obecnie jestem już zawodniczką (nie wiem czy ma to coś do rzeczy - trenuję kickboxing i boks). Nie stosuję żadnej diety, nie liczę kalorii, ale znam umiar, oczywiście. Gdy zaczęłam trenować ważyłam 48 kg... Swego czasu praktykowałam jakieś diety, ale niezbyt rygorystyczne, chociaż 10 miesięcy byłam wegetarianką, a dwa następne pestowegetarianką (nie ze względu na to, że chciałabym schudnąć). Teraz wróciłam do jedzenia mięsa - za poradą lekarza dentysty, ponieważ zaczęły mi się osłabiać zęby i kości. Diety nic nie dawały, treningi także. Ani razu nie zaobserwowałam takiego zjawiska u mnie jak spadek wagi. Tylko rosła i rosła. Co mam zrobić, żeby schudnąć chociaż pięć kilo? Źle się czuję z moją wagą i myślę, że nadal będę tyć. Nie chcę ważyć 60 kilo ani więcej. Proszę o pomoc!

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

To co Ci proponuję, to wykonie pomiaru składu ciała i sprawdzenie masy mięśniowej. Przy trenowaniu takiego rodzaju wysiłku, dochodzi do rozbudowy mięśni ponad normę. Nie porównuj się do mamy czy siostry. Prowadzicie zupełnie inny styl życia.

Proponuję Ci spożywanie 5 posiłków co 3 godziny i nawet w dni nietreningowe wypijanie ok. 2 litrów wody mineralnej. Postaraj się, aby ostatni posiłek był spożywany na 3 godziny przed snem. Jeżeli masz trening wieczorem, to zjedz posiłek w ciągu 30 minut od zakończenia treningu. Najlepiej białko i węglowodany. Możesz stosować odżywki, ale lepiej zjeść porcję sera, ryby lub mięsa z odrobiną oliwy i porcją warzyw.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta