Dieta odchudzająca dla aktywnego nastolatka [Porada eksperta]

2014-08-22 17:44

Mam 15 lat i mam 172-173 cm wzrostu. Ważę 70kg. Co mogę zrobić, by schudnąć 5-6 kg? Jakie ćwiczenia powinienem robić, np. na brzuch? Jaki grafik powinienem mieć? Chciałbym dodać, że mam bardzo dużo ruchu i jestem aktywny i uprawiam sporty. Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dawid, pytanie dotyczące ćwiczeń trzeba skierować do trenera personalnego, który ustali, jak powinieneś ćwiczyć. Jeżeli chodzi o sposób odżywiania, to chciałabym, żebyś postawił na pełnowartościowe białko i produkty zbożowe pełnoziarniste oraz wodę mineralną. To one zapewnią Ci siłę i odpowiednią redukcję. Aby zredukować 6kg tłuszczu potrzebujesz ok. 10 tygodni ścisłej diety. Potem stopniowo możesz zwiększać ilość produktów, przez co też kaloryczność. Przede wszystkim regularne posiłki co ok. 3 godziny. W każdym powinien znaleźć się produkt zbożowy (chleb, kasza, płatki, makaron, ryż). Wybieraj ciemne, nieprzetworzone produkty. Mają więcej błonnika pokarmowego, który wychwytuje toksyny z organizmy i powoduje uczucie sytości. Spożywając chude mięso, ryby i nabiał (czyli białko) będziesz chudł i zabezpieczysz swoją masę mięśniową przed spaleniem. Aby wszystkie procesy metaboliczne zachodziły poprawnie potrzebujesz": wodę, oliwę i jak najwięcej warzyw. Nie zapominaj o owocach. Spożywaj je rano i do drugiego śniadania 2x300g.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta