Dlaczego dziecko nie chce jeść? [Porada eksperta]

2013-11-30 12:39

Od ponad roku obserwuję mojego sześcioletniego wnuczka, który ma problemy z jedzeniem. Jest coraz chudszy i coraz mniej je, każdy posiłek to wielka awantura i płacz, bo wciąż się skarży, że boli go brzuch. Owoców i warzyw w ogóle nie je. Bardzo się martwię jego spadkiem wagi. Gdy go ostano rozebrałam do kąpieli, to aż mi dech zaparło, bo ma jak u anorektyków wystające żebra i chude nóżki. Czym może być spowodowany tak duży spadek masy ciała, brak apetytu? Jak zachęcić chłopca do jedzenia?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Panią! Nie widziałam dziecka i nie wiem ile kalorii dziennie spożywa oraz jak bardzo jest aktywne, dlatego bardzo ciężko jest mi się wypowiedzieć. Moja porada będzie ogólna.

Dzieci nie jedzą warzyw i owoców z wielu względów. Przede wszystkim nie mają przykładu ze strony rodziców, czy najbliższego otoczenia. Dodatkowo, mają dostęp do słodyczy, więc warzywa czy owoce przestają być dla nich atrakcyjne.

Nie wiązałabym tego z żadnym zaburzeniem. Tak po prostu czasem jest, że ktoś czegoś nie lubi. Na pewno Pani też tak ma, że czasem ma na coś ochotę, a czasem nie.

Rozumiem, że parząc na wnuka, obawia się Pani, bo jest chudziutki. Proponuję sprawdzić na siatkach centylowych (dostępne w książeczce zdrowia dziecka, w internecie), na którym jest centylu.

Można poprosić pediatrę o interpretację lub napisać do mnie ponownie, wtedy będę mogła zinterpretować wynik. Warto zrobić dziecku badania krwi. Jeżeli wszystkie parametry będą w normie, to trzeba zaakceptować, że dziecko takie po prostu jest.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta