Jak schudnąć po ciąży? [Porada eksperta]

2013-12-01 9:40

Mam 25 lat, jestem mamą 14-miesięcznego dziecka i chcę zrzucić kilka kilogramów, które zostały po ciąży. Jestem bardzo wybredną osobą, jeśli chodzi o jedzenie i ciężko mnie przekonać do spróbowania czegoś nowego. Uwielbiam słodycze, bez których praktycznie nie ma dnia. Z ruchem też jest ciężko, bo brak mi mobilizacji i czasu, tak samo jak brak go na regularne posiłki. Proszę o jakieś rady.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witam Panią! Co by tu poradzić? Chce Pani schudnąć, ale rękoma i nogami zapiera się przed zmianą. Jak mamy to zrobić? Co ma się stać, aby Pani mobilizacja do ćwiczeń była większa? Bez niej będzie ciężko. Nie wiem również, jaki polecić Pani jadłospis, bo pisze Pani o swojej "wybredności", ale z drugiem strony nie podaje Pani żadnych przykładów. Co do słodyczy, to działają podobnie jak używki. Uzależniamy się od nich i odstawienie ich wiąże się z pogorszonym nastrojem, rozdrażnieniem. Aby złagodzić objawy ich odstawienia, potrzebna jest silna motywacja do odchudzania.

A jak u Pani jest z motywacją? Gdyby mogła określić ją Pani w skali od 1 do 10, to na jakim poziomie by była? Dlaczego taką cyfrę Pani wybrała? Od czego ona zależy? Stworzenie wizji (bardzo szczegółowej), do czego się dąży, zwiększa motywację. A wracając jeszcze do tematu słodyczy. Co by się stało, gdyby raz ich Pani nie zjadła? A gdyby nie zjadła ich Pani następnego i następnego dnia? Czy może sobie Pani taką sytuację wyobrazić? Jakie uczucia Pani towarzyszą?

Drążę temat tych słodyczy, ponieważ samo zastosowanie diety, ale brak zmiany pewnych swoich przyzwyczajeń żywieniowych, spowoduje ponowne przytycie po zakończeniu stosowania diety. Prosi Pani o jakieś rady. Nie wiem ile Pani waży i mierzy, więc nie wiem jaką kaloryczność diety Pani zaproponować. Na pewno pomoże jedzenie małych porcji co 3 godziny, bez smażenia i słodyczy oraz ćwiczenia fizyczne 5-7 razy w tygodniu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta