Jak się odchudzić? [Porada eksperta]

2013-04-02 20:45

Dzień dobry. Mam 16 lat. Mój wzrost to 190 cm, a waga 109. Chciałbym w miarę jak najszybciej zrzucić nadwagę do ok. 85 kg (nie za mało?). Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Czasem mam takie zrywy, że chcę przejść na zdrowy tryb życia, ale potem motywacja odchodzi i jest jak jest... Kiedyś trenowałem siatkówkę, ale w nowej szkole zajęcia z niej są w czasie moich lekcji, więc nie mogę chodzić. Od wiosny chciałem rozpocząć bieganie. Obecnie nie uprawiam żadnego sportu. Proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Kuba! Najgorsze dla Twojej wagi są "zrywy", czyli jak piszesz - raz jest zdrowa dieta, a raz brak motywacji, Komórki tłuszczowe mają pamięć i pamiętają te zrywy. Przy każdym kolejnym odchudzaniu, stawiają większy opór przy diecie. Nie chcą spalać tłuszczu, bo dzięki niemu czuą się bezpiecznie. Tłuszcz to materiał zapasowy i umożliwia im przeżycie w kryzysowych momentach, np. czasy prehistoryczne, kobiety tygodniami czekały na pożywienie i dzięki tkance tłuszczowej udało im się przeżyć. Przez te wszystkie wieki powstała pamięć, która za każdym kolejnym razem utrudnia nam odchudzanie. Dlatego zastanów się czy najbliższy czas jest odpowiedni na odchudzanie. Nie polecam Ci żadnej diety, a kilka prostych zasad: 1) 5 regularnych małych posiłków w ciągu dnia, 2) tylko naturalna, nie przetworzona żywność, 3) przewaga warzyw w diecie, 4) wykluczenie wieprzowiny, 5) ograniczenie słodyczy do raz na dwa tygodnie, 6) jak najwięcej wody, 7) regularna aktywność fizyczna 5-6 razy w tygodniu. To gwarantuje sukces. Dodaj do tego wytrwałość i męskie postanowienie, a w maju będziesz ważył 85kg.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta