Zespół metaboliczny [Porada eksperta]

2013-04-07 14:25

Od lat leczę się na niedoczynność tarczycy, w okresie ciąży miałam cukrzycę ciężarnych. Mój obwód w talii nigdy nie był idealny, ale obecnie wygląda to tragicznie (typ jabłko). Od kilku miesięcy ćwiczę aerobik, niestety moja waga stoi w miejscu. Jakie produkty powinnam wyeliminować lub wprowadzić do diety aby przyśpieszyć metabolizm i schudnąć (zaznaczę, że nie objadam się)? Jakie badania powinnam wykonać, aby kontrolować stan swojego zdrowia? Moja mama ma nadciśnienie, tata cukrzycę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Aneto!
Powinna Pani wyeliminować ze swojej diety wszystkie tłuste potrawy i produkty,a w ich miejsce spożywać te odtłuszczone. Zamiast tłustego mleka spożywać to 0,5% maksymalnie. Tłuszcz mleczny jest bardzo niezdrowym tłuszczem dla osób z nadwagą oraz tych, w których rodzinach występują zaburzenia lipidowe. Tłuste serki, jogurty zamienić proszę na twaróg chudy i jogurty naturalne. Codziennie proszę spożywać produkty zbożowe gruboziarniste jak np. kasza gryczana, ale w małych porcjach (1/5 dużego talerza). Mięso także należy wybierać chude czyli najlepiej drób. Mięso czerwone zawiera za dużo tłuszczu i cholesterolu. Warzywa proszę spożywać w każdej postaci (bez smażonych) do każdego posiłku. Jeżeli chodzi o owoce, to jeden średni (dowolny) zjedzony w godzinach porannych w zupełności Pani wystarczy. Proszę codziennie dodawać do sałatek 1 łyżkę oliwy. Najważniejsze, co powinna Pani zrobić, to wprowadzić regularne małe posiłki spożywane co 3 godziny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta