Dieta Cambridge - jadłospis, zasady, efekty

2018-07-17 14:05

Dieta Cambridge to dieta, której jadłospis jest oparty na przygotowanych przemysłowo i sproszkowanych napojach i zupach, o małej zawartości kalorii. Jej zasady są proste, a efekty to spadek masy ciała nawet o 2,5 kg tygodniowo. Jednak czy dieta Cambridge jest zdrowa? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

Dieta Cambridge - jadłospis, zasady, efekty
Autor: thinkstockphotos.com Dieta Cambridge - jadłospis, zasady, efekty

Spis treści

  1. Dieta Cambridge - zasady
  2. Dieta Cambridge - produkty wskazane
  3. Dieta Cambridge a odchudzanie
  4. Dieta Cambridge - wpływ na zdrowie
  5. Dieta Cambridge - przeciwwskazania
  6. Dieta Cambridge - jadłospis

Dieta Cambridge to komercyjna metoda odchudzania, w której spożywa się wyłącznie gotowe posiłki o ściśle określonej kaloryczności. Są to napoje, zupy, owsianki, batony i dania gotowe możliwe do kupienia tylko od konsultanta współpracującego z firmą dystrybuującą posiłki Cambridge. Saszetek z posiłkami nie można nabyć w aptekach czy supermarketach.

Dieta Cambridge należy do bardzo niskokalorycznych. Można zakwalifikować ją do diet wysokobiałkowych i w dużej mierze płynnych. Dieta Cambridge ogromną popularnością cieszyła się w latach 80-tych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Dieta Cambridge została opracowana w latach 60-tych XX wieku przez Alana Howarda – pracownika naukowego Uniwersytetu Cambridge. Zajmował się on tematyką nadwagi i otyłości.

Wraz z Ianem McLean-Baird - lekarzem z West Middlesex Hospital próbowali wymyślić gotowe posiłki pozwalające ludziom chudnąć szybko, bez utraty masy mięśniowej, utrzymując łagodną ketozę, czyli stan, w którym organizm jako źródło energii zużywa tłuszcz zamiast węglowodanów, a przy tym dostarczające odpowiednią dla zachowania zdrowia ilość składników mineralnych i witamin.

Dania w proszku autorstwa Howarda i McLean-Bairda stosowano początkowo w szpitalnym leczeniu otyłości. Ich pomysłodawcy rozpoczęli współpracę z technologami żywności i firmami produkcyjnymi, aby uzyskać gotowe posiłki o akceptowalnym smaku dla odchudzających się.

Następnie produkty zaczęto wprowadzać na szerszy rynek. W 1980 roku gotowe posiłki Cambridge można było kupić w Stanach Zjednoczonych, od 1984 roku – w Wielkiej Brytanii, od 1985 roku – w Niemczech, Francji, Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii, a od 1990 roku – w Polsce i krajach Europy Wschodniej.

Dieta Cambridge - zasady

Podstawową zasadą diety Cambridge jest spożywanie podczas odchudzania jedynie posiłków gotowych – napojów, zup, owsianek itp. Diety nie można przeprowadzić bez kontaktu z przedstawicielem Programu Cambridge, gdyż jedynie u niego można zaopatrzyć się w saszetki z posiłkami.

Funkcjonują dwie wersje diety Cambridge: amerykańska i brytyjska. Obie są dietami o bardzo niskiej kaloryczności, niskotłuszczowymi i wysokobiałkowymi.

Brytyjska dieta Cambridge

  • przed przystąpieniem do właściwego odchudzania przez 7-10 dni należy samodzielnie ograniczać ilość spożywanego jedzenia
  • następnie przez maksymalnie 4 tygodnie stosuje się dietę o kaloryczności od 415 kcal do 550 kcal. Drobne kobiety spożywają 3 posiłki Cambridge, a wysokie kobiety i mężczyźni – 4 posiłki
  • po okresie odchudzania następuje stabilizacja, podczas której posiłkami Cambridge zastępuje się 2-3 posiłki konwencjonalne. Kaloryczność diety wzrasta stopniowo od 1000 kcal do 1500 kcal dziennie
  • utrzymanie wagi ma zapewnić spożywanie nieco powyżej 1500 kcal i zastępowanie jednego konwencjonalnego posiłku saszetką Cambridge

Amerykańska dieta Cambridge

Wersja amerykańska proponuje 5 odrębnych programów odchudzania.

1. Regularny – opracowany tak, aby chudnąć od 1 do 2,5 kg tygodniowo. Dieta dostarcza dziennie 820 kcal z 3 posiłków Cambridge oraz jednego zwykłego posiłku o wartości energetycznej 400 kcal. Dziennie trzeba wypijać 8-10 szklanek wody. Dozwolona jest kawa i herbata, ale nie można nimi zastępować wody. Program nie narzuca ograniczeń czasowych do jego stosowania.2. Szybki Start – program analogiczny do brytyjskiej wersji diety. Można go stosować maksymalnie 2 tygodnie.3. Kontrolowany przez lekarza – zalecany osobom, które chcą schudnąć 15 kg i więcej lub są pod kontrolą lekarza z powodu sytuacji zdrowotnej. Jest to właściwie wersja brytyjska diety, w której zwrócono uwagę, iż na 5-7 kg przed osiągnięciem celu trzeba zastosować program regularny.4. Stabilizacja – do posiłków Cambridge stopniowo dodaje się konwencjonalne posiłki w celu ustabilizowania osiągniętej masy ciała.5. Nowe nawyki żywieniowe – w celu utrzymania masy ciała po odchudzaniu jeden z posiłków ma być zastępowany saszetką Cambridge. Taki sposób żywienia nie jest rekomendowany przez żadną instytucję zajmującą się odżywianiem.

Dieta Cambridge - produkty wskazane

Posiłki w fazie odchudzania na diecie Cambridge to gotowe dania:

  • zupy o kaloryczności 144 kcal na porcję w smakach pomidorowym, jarzynowym, porowym, grzybowym, kurczaka z grzybami, orientalnym
  • napoje (144 kcal/porcja) w 9 smakach, m.in. cappuccino, truskawka, wanilia, kakao
  • owsianki (148 kcal/porcja) o smaku jabłkowo-cynamonowym i orzechowym
  • batony (168 kcal/porcja) w 7 smakach, np. żurawinowym, orzechowym
  • budyń ryżowy (177 kcal/porcja) o smaku waniliowym
  • spaghetti bolognese (208 kcal/porcja)
  • dania gotowe na obiad, np. kurczak curry (ok. 300 kcal/porcja) – dopiero w fazie stabilizacji i utrzymania wagi

Do picia polecana jest woda, czysta kawa i herbata. Nie można pić soków owocowych, żadnych napojów z cukrem, napojów alkoholowych, kawy i herbaty z mlekiem.

Podczas stabilizacji czyli rozszerzania diety i ograniczania posiłków Cambridge wprowadza się warzywa, drób, białe ryby i serek wiejski do osiągnięcia odpowiedniej kaloryczności diety.

Dieta Cambridge a odchudzanie

Czy na diecie Cambridge można schudnąć? Dieta Cambridge jest dietą dostarczającą bardzo niewiele kalorii – nawet 8 razy mniej niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Zatem chudnięcie podczas jej przestrzegania jest jak najbardziej realne. Obiecywane efekty to do 2,5 kg tygodniowo.

Jednak przy takich deficytach kalorycznych ciężko o zdrowe odchudzanie. W dużej mierze obok tkanki tłuszczowej organizm zużywa masę mięśniową, która służy mu za źródło energii.

Przy tak restrykcyjnym planie trudno też o wytrwałość i przeprowadzenie diety do końca, co zmniejsza jej efektywność.

Dieta Cambridge należy do diet bardzo niskokalorycznych, które obarczone są ogromnym ryzykiem efektu jo-jo. Badania naukowe zgodnie twierdzą, że na tego typu dietach można schudnąć, jednak efekty nie utrzymują się długoterminowo.

Diety bardzo niskokaloryczne (poniżej 1000 kcal dziennie) nie przynoszą lepszych efektów w odchudzaniu niż diety niskokaloryczne.

Według rankingu „Diets in Review”, gdzie diety oceniają osoby stosujące je wcześniej, jedynie 35% osób, które były na diecie Cambridge, pozytywnie oceniło efekty diety i poleciłoby ją innym. Według użytkowników dieta jest monotonna, bardzo trudna w przestrzeganiu przez dłuższy czas i droga.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta Cambridge - wpływ na zdrowie

Dieta Cambridge należy do „diet cud” i jest krytykowana przez środowisko naukowców, lekarzy i dietetyków. Jest to dieta, która bardzo ogranicza dowóz kalorii w ciągu dnia, przez co pozwala schudnąć, jednak utrata masy ciała dotyczy nie tylko tkanki tłuszczowej, ale też w dużej mierze masy mięśniowej.

Z czym to się wiąże? Masa mięśniowa jest aktywna metabolicznie, co oznacza, że im mniej jest jej w organizmie, tym mniej kalorii człowiek spala. Kończąc „dietę cud”, zwykle szybko przybiera się na wadze i jest to tkanka tłuszczowa.

Pogarsza się proporcja masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, narządy wewnętrzne są bardziej otłuszczone, organizm funkcjonuje gorzej i trudniej się chudnie.

Kilka tygodni na diecie dostarczającej 400-500 kcal może być niebezpieczne dla zdrowia. Trudno przewidzieć, jak zachowa się głodzony organizm i jakie będą negatywne efekty diety dla narządów wewnętrznych.

Co prawda posiłki Cambridge pokrywają zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne, jednak nic nie zastąpi w diecie tych wartościowych elementów, jeśli nie są one pochodzenia naturalnego.

Dieta Cambridge - przeciwwskazania

Dieta Cambridge jest przeznaczona dla zdrowych osób dorosłych. Nie powinni stosować jej nastolatkowie poniżej 18. roku życia, osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dieta nie jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek, wątroby oraz cukrzycą.

Bez opieki lekarza nie należy stosować jej dłużej niż do utraty 15 kg nadmiernej masy ciała. Przedstawiciele firm sprzedających posiłki diety Cambridge przygotowali długą listę przypadków, które wykluczają zastosowanie tej metody odchudzania. Należą do nich:

Ważne

Lekarz musi wyrazić zgodę na zastosowanie diety Cambridge, w przypadku: BMI > 40, stosowania leków na niepłodność, leków przeciwarytmicznych, choroby wieńcowej, choroby wrzodowej żołądka, anemii, choroby Crohna, dny moczanowej, łuszczycy, moczówki prostej, stosowania leków przeciwbólowych silnie działających, skłonności do powstawania kamieni żółciowych, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia uchyłków jelita grubego, zaparć, zawrotów głowy, diuretyków stosowanych w chorobie serca, nerek lub wątroby, epilepsji, kamicy nerkowej, lekach przeciwzakrzepowych, nowotworu, operacji lub wypadku w ciągu ostatnich 3 miesięcy, schorzeń lub urazów kręgosłupa, schorzeń nerek, serca, układu nerwowego lub mięśni, schorzeń wątroby, zmniejszenia żołądka.

Dieta Cambridge - jadłospis

Dzień I

  • Śniadanie

Napój kakaowo-pomarańczowy

  • Drugie śniadanie

Baton żurawinowy

  • Obiad

Zupa jarzynowa

  • Kolacja

Napój truskawkowyDzień II

  • Śniadanie

Owsianka orzechowa

  • Drugie śniadanie

Napój waniliowy

  • Obiad

Zupa o smaku kurczaka z grzybami

  • Kolacja

Napój kakaowyDzień III

  • Śniadanie

Napój cappuccino

  • Drugie śniadanie

Baton czekoladowy

  • Obiad

Zupa porowa

  • Kolacja

Napój truskawkowy

Źródła:1. Thomson-Gale, The Gale Encyclopedia of Diets, Cambridge Diet, 2008, s. 152-1572. https://www.dietsinreview.com/diets/Cambridge_Diet/3. New York Times Archives, 1983, Medical researchers urge caution in use of Cambridge diet, https://www.nytimes.com/1983/11/25/us/medical-researchers-urge-caution-in-use-of-cambridge-diet.html4. Tsai A.G. i in., The evolution of very-low-calorie-diets: an update and meta-analysis, Obesity, 2006, 14, 8, 1283-12935. https://www.diet.com/g/cambridge-diet6. http://cwpgulf.com/