Dieta Daniela: na czym polega post Daniela?

2018-02-14 14:19

Dieta Daniela, inaczej post Daniela, to rodzaj kontrolowanej półgłodówki. Jej celem jest zainicjowanie tzw. procesu trawienia wewnętrznego, który przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn i przywrócenia jego wewnętrznej równowagi. Na czym polega Dieta Daniela i czy jest skuteczna?

Dieta Daniela: na czym polega post Daniela?
Autor: Photos.com Dieta Daniela , inaczej post Daniela, to rodzaj kontrolowanej półgłodówki. 

Spis treści

  1. Dieta Daniela - dla kogo jest przeznaczona?
  2. Dieta Daniela - zasady
  3. Dieta Daniela - jadłospis. Co można jeść?
  4. Dieta Daniela - produkty niewskazane
  5. Dieta Daniela - przeciwwskazania
  6. Dieta Daniela - czy jest zdrowa?
  7. Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Dieta Daniela, znana także jako post Daniela, to dieta odchudzająca, oczyszczająca, a także lecznicza, która bazuje na wybranych warzywach i owocach. Jest ona inspirowana postacią Daniela - młodzieńca, który dorastał na dworze Nabuchodonozora II. Daniel odmawiał spożywania wina, mięsa i innych królewskich potraw. Jadł tylko jarzyny i pił wodę, dzięki czemu wyrósł na silnego i zdrowego mężczyznę, który dożył 100 lat.

Dieta Daniela - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta warzywno-owocowa wskazana jest dla osób zdrowych w celach profilaktycznych oraz dla tych zmagających się z wieloma dolegliwościami, m.in. nadwagą lub otyłością, nadciśnieniem, alergią skórną czy pokarmową, astmą, a także kamicą nerkową czy wrzodami żołądka.

Dieta Daniela - zasady

Dieta Daniela jest 40-dniową (tyle maksymalnie powinna trwać) kontrolowaną półgłodówką, w trakcie której dzienna dawka energetyczna posiłków nie powinna przekraczać 600 kcal. Jak przekonują twórcy diety, taki "post" sprawia, że zostaje włączone zastępcze odżywianie wewnętrzne - tzw. drugi program energetyczny.

Pobudzony organizm w pierwszej kolejności zaczyna usuwać tkankę tłuszczową, co powoduje chudnięcie, a potem chore, zniszczone tkanki, toksyny i metale ciężkie. Dzięki temu powraca do stanu równowagi i zaczyna sprawniej funkcjonować.

Sprawdź, czy twoja waga jest prawidłowa

Dieta Daniela - jadłospis. Co można jeść?

W jadłospisie diety Daniela dozwolone są niskokaloryczne warzywa i owoce, które zawierają śladowe ilości białek i węglowodanów, np.

Można je spożywać w każdej postaci. Do przyprawiania potraw można stosować chrzanu, majeranku czy kminku i innych świeżych ziół. Uzupełnieniem, diety są woda niegazowana bogata w minerały, herbata owocowa i ziołowa oraz soki rozcieńczone wodą.

Dieta Daniela - produkty niewskazane

Będąc na diecie Daniela, należy unikać spożywania mięsa, chleba, mleka, tłuszczu w każdej postaci, zbóż, słodyczy i kaloryczniejszych owoców (winogrona, banany). Z jadłospisu należy wykreślić także bogate w białko rośliny strączkowe i ziemniaki. Produkty te uruchamiają bowiem odżywianie zewnętrzne, czego konsekwencją jest przerywanie mechanizmów samooczyszczających i uczucie głodu.

Dieta Daniela - przeciwwskazania

Z diety powinny zrezygnować osoby zmagające się z cukrzycą (typ I), nadczynnością tarczycy, gruźlicą, niedoczynnością nadnerczy, nowotworami,  po przeszczepie narządów, ostrą porfirią, depresją, zaawansowaną niewydolnością serca, nerek i wątroby, a także  kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci przed okresem dojrzewania.

Dieta Daniela - czy jest zdrowa?

Dieta Daniela, stosowana nie dłużej niż 7 dni, z pewnością przyczyniłaby się do poprawy stanu zdrowia, bez powstania niedoborów składników odżywczych. Jednak trwa max. 40 dni. Jeśli w tym czasie osoba odchudzająca się nie zadba o suplementację witamin i składników mineralnych, które pochodzą z produktów mlecznych czy mięsa (m.in. wapnia i witamin z grupy B), może dojść do ich niedoboru. Zagrożeniem jest także nadmiar błonnika w diecie, który może spowodować biegunki. Osoby, które zdecydują się  na tę formę oczyszczania organizmu, powinny odpowiednio wcześniej przygotować do niej organizm. Na kilka dni przed jej wprowadzeniem należy m.in. rezygnować z mięsa i ciężkich potraw. W przeciwnym razie skutki będą odwrotne od zamierzonych.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Każdy z nas marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Jednak nie wszystkie sposoby na odchudzanie są dobre dla naszego zdrowia. W jaki sposób mądrze i zdrowo się odchudzać? Posłuchajcie naszego eksperta - psychodietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka