30-latka uprawia sport, je zdrowo, a nie może schudnąć: co jeszcze zrobić? [Porada eksperta]

2015-04-05 23:26

Od 2 miesięcy aktywnie ćwiczę, biegam 10 km co 2. dzień oraz chodzę na zumbę. Staram się nie jeść słodyczy, ograniczam późne kolacje, nie jem białego pieczywa ani fast foodów, w ogóle nie jem tłustych potraw, łykam błonnik i jem od 4-5 posiłków. Nie piję dużo wody, bo nie mogę się przemóc, tak do 1,5 litra dziennie. Nie palę, nie piję dużo alkoholu (czasem lampka wina), a mimo to moja waga stoi w miejscu. Ważę 61 kg przy wzroście 167 cm. Denerwuje mnie fakt, że choć się staram, to nie widać efektu odchudzania, mam wrażenie, że bardziej tyję niż chudnę. Mierzę się centymetrem i nic. Nie wiem, co mam robić, chciałabym schudnąć do wagi 55-56 kg.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Skoro prowadzi pani aktywny tryb życia oraz prawidłową dietę, a efekty się nie pojawiają, myślę, że warto byłoby zrobić głębszą diagnostykę. Można zbadać krzywą glukozowo-insulinową, tarczycę (TSH, FT3, FT4). Warto też udać się do dietetyka na analizę składu ciała. Może poziom tkanki tłuszczowej jest bliski 22%, poniżej którego trudno zejść z wagi bez konsekwencji dla zdrowia. Polecam sprawdzić ww. parametry.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta