Chcę schudnąć [Porada eksperta]

2013-02-11 17:41

Mam 18 lat, ważę 104kg przy wzroście 170cm. Stosowałam dużo diet, ale żadna nie pomogła. Zastanawiam się nad dietą białkową - podobno niszczy wątrobę i nerki. Mój tłuszczyk osiada tylko na brzuchu i jego chce się pozbyć. byłam już w poradni dla otyłych - dostałam dietę, ale po miesiącu dalej nie było efektów. Jestem typem sportowca ale nawet sport nie pomaga. Proszę o pomoc.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Czy robiła Pani badania tarczycy? Oznaczała Pani TSH, FT3, FT4? Jeżeli działania dietetycznie nie pomagają to warto sprawdzić czy organizm funkcjonuje prawidłowo. Oczywiście przy założeniu, że dietetyk odpowiednio dobrał deficyt energetyczny, a Pani wprowadziła zalecenia w życie. Pani Paulino szacuje się, że w ponad 90% przypadków przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny wynikający z dostarczania nadmiernej ilości pokarmu, w stosunku do potrzeb i wydatku energetycznego organizmu. Jednak w pozostałych 10% przypadków otyłości, przyczyny mogą być inne i na tym należałoby się skupić. Wśród przyczyn otyłości możemy znaleźć: zaburzenia metaboliczne (hiperinsulinizm czynnościowy, rzekoma niedoczynność przytarczyc, niedobór hormonu wzrostu). Reakcje polekowe (przy stosowaniu: fenotiazyny, kortykosteroidów, pochodnych estrogenu i progestagenu, środków uspokajających, zbyt dużych dawek insuliny). Zaburzenia podwzgórzowe (rzadka postać np. guzy mózgu).
Ponadto warto mieć na uwadze że proces odchudzania wymaga czasu i wytrwałości. Dlatego oprócz wykonania badań, radziłabym prowadzić program dietetyczny minimum 2-3 miesiące i dopiero oceniać jego skuteczność.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta