Jak schudnąć? [Porada eksperta]

2013-04-08 9:10

Mam 34 lata i ważę 80 kg. Chciałabym zrzucić parę kilogramów ponieważ jest mi ciężko i źle się czuje przy takiej wadze. Mam 164cm wzrostu i nie wyglądam najlepiej. Próbowałam już wszystkiego ale nic nie skutkuje.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli masz za sobą wiele doświadczeń z dietami i nieudanych prób trwałego zmniejszenia masy ciała, myślę, że nadszedł najwyższy czas na wizytę u dietetyka i rozpoczęcie gruntownej modyfikacji nawyków żywieniowych. Dostępne diety zazwyczaj nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz, w sytuacji gdy na chwilę sobie odpuścimy. Tak więc mimo iż dostarczane jest mało energii i szybko widać efekty odchudzania i równie szybko powraca dawna waga.
Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe. Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach. Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Stosując te zasady oraz korzystając z pomocy profesjonalisty jestem pewna że osiągnie Pani odpowiednie rezultaty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta