Jaką dietę wybrać? [Porada eksperta]

2013-04-05 16:27

Mam 43 lata, ważę 72 kg przy wzroście 172 cm. Kiedyś ważyłam 63 kg, ale po dzieciach utyłam. Ostatnio przytyło mi się 5 kg i najwięcej na brzuchu. Jaka dietę powinnam stosować? Jeżdżę rowerem 1-2 w tygodniu po 26 kilometrów, ale to nie pomaga. Proszę o radę - Dorota.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem polecanym przez dietetyków i żywieniowców jest tzw. dieta 1000 kcal uzupełniona witaminami i składnikami mineralnymi lub dieta 1200 kcal, która dostarcza wszystkich składnikówi odżywczych, choć w ograniczonych ilościach. Na początku nie musi to być dokładnie 1000 czy 1200 kcal, bo jeśli do tej pory pani codzienne menu zawierało o wiele więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie, to przejście na tak ograniczoną dietę, będzie zbyt drastycznym rozwiązaniem. Kaloryczność trzeba obniżać stopniowo. Jeśli pani wielokrotnie podejmowała samozwańcze próby zmniejszenia masy ciała, stosowała różne diety, a efekt jo-jo dawał o sobie znać za każdym razem to najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do dietetyka, który opracuje indywidualny jadłospis dostosowany do pani trybu życia i upodobań, a także przeanalizuje dotychczasowy sposób żywienia. Po takiej analizie otrzyma pani wskazówki, które pozwolą na wyeliminowanie błędnych zachowań, które przyczyniają się do gromadzenia zbędnych kilogramów. „Nowy styl życia”, w którym będzie czas na aktywność fizyczną i przygotowanie racjonalnych posiłków, to niemal gwarancja, że nie wpadnie pani w pułapkę efektu jo-jo oraz wiecznego "bycia na diecie" bez efektu odchudzającego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta