Dieta dla seniora przy nadczynności tarczycy [Porada eksperta]

2013-04-07 10:44

Jaką dietę powinienem stosować przy nadczynności tarczycy w wieku 81 lat?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przy nadczynności tarczycy dieta powinna przede wszystkim obfitować w łatwostrawne białko, witaminę A i wapń. Dobrym żródlem białka są białka mleka i jego przetworów (jednak nie wszystkie satrsze osoby dobrze tolerują nabiał), jaj, chudego mięsa, wędlin (drobiowych, polędwicy) oraz chudych ryb (dorsz, sandacz).

Posiłki powinny być bogate w witaminy, zwłaszcza A i B-karoten. Witamina A ma wpływ na zmniejszenie nadczynności tarczycy. Produkty pochodzenia roślinnego dostarczają prowitaminy A (beta-karotenu, z którego w organizmie powstaje witamina A). Należą do nich marchew, papryka, pomidory, brokuły, morele, brzoskwinie.

Mimo dużej zawartości witamin ilość warzyw i owoców w diecie, zwłaszcza surowych, nie powinna być zbyt duża. Zawierają one bowiem duże ilości błonnika pokarmowego, który ogranicza wchłanianie niektórych składników i zmniejsza przyswajanie energii z diety. Dietę nalezy ułożyć tak, aby obfitowała w witaminę C (natka pietruszki, brokuły, cytrusy, porzeczki, czerwona papryka), B1 (produkty zbożowe, jaja, kasza) oraz składniki mineralne, takie jak wapń (mleko i jego przetwory).

Liczbę posiłków należy zwiększyć do 5-6 posiłków na dobę. Proszę wybierać potrawy lekkostrawne, unikać tłustych i smażonych. Najlepiej gotować na parze, piec w folii lub dusić bez obsmażania. Nie jeść zbyt często kapusty, brukselki, brokułów, kalarepy, chrzanu i rzodkiewki – zawarte w nich substancje sprzyjają rozrostowi wola. Do minimum należy ograniczyć napoje zawierające kofeinę, czyli kawę, mocną herbatę i zupełnie wyeliminować napoje eneretyczne i coca colę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta