Jak przybrać na wadze zdrowo i skutecznie? [Porada eksperta]

2015-07-21 9:01

Z natury jestem bardzo szczupła, odkąd pamiętam zawsze byłam bardzo drobnej budowy, ale w końcu zaczęło mi to przeszkadzać. Ważę 40 kg przy wzroście 158 cm - wiem, że to zdecydowanie za mało, ale nie mogę przytyć. Prosiłabym o poradę, jak mogę przytyć. Dodam, że wyniki morfologii mam w normie (były robione w styczniu br.).

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przytyć niestety bywa trudniej niż schudnąć. Faktycznie twoja waga jest niska. Trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowe żywienie, jeść minimum 2100-2400 kcal w 5 posiłkach dziennie. Warto, aby rozkład energii wynosił: 15% energii z białka, 55% energii z węglowodanów oraz 30% energii z tłuszczu. Są w internecie bezpłatne kalkulatory, które pomogą przeliczyć jadłospis. Jednak najlepiej byłoby gdybyś udała się do dietetyka po profesjonalny, indywidualny program żywieniowy.

W codziennej diecie warto zadbać o kasze, płatki, makarony, dobre tłuszcze, czyli orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce będące skoncentrowanym źródłem energii. Warto wprowadzić koktajle owocowe, miksowane z jogurtem naturalnym, orzechami i płatkami. To bardzo energetyczne, a jednocześnie zdrowe posiłki. Nie zapominaj o mięsie, rybach, strączkach, jajach, czyli podstawowych źródłach białka. Zawsze dzień zaczynaj od śniadania. Mogą to być omlety, owsianki, kasza z orzechami i owocami, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną, humusem, warzywami czy pastami rybnymi. Mogą pojawiać się placuszki z mąki orkiszowej z owocami, babeczki jajeczne, koktajle. Warto na przekąski wprowadzić ciasteczka owsiane, domowe batoniki bakaliowe czy chałwę. Gdy dłużej jesteś poza domem zabieraj ze sobą sałatki z kaszy/ryżu/mięsa/warzyw/orzechów/ziół i oliwy lub tortille pełnoziarniste z fasolą, serem, nasionami. Obiad zawsze jadaj pełnowartościowy. Jeżeli jesteś w stanie, to może być dwudaniowy. Kasze posypuj pestkami, mięso czy rybę możesz robić w panierce i opiekać w piekarniku (smażenie na olejach nie jest wskazane). Do surówek dodawaj dressingi. Kolacje jadaj na 2-3 godz przed snem, np. zapiekanki, pasty z chlebem, risotto. Warto też oznaczyć TSH, aby sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta