Nadwaga po ciąży. Jak schudnąć? [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Witam, mam 25 lat, rok temu urodziłam córkę cesarskim cięciem. Mam 170 wzrostu, ważę ok. 120 kg. Nareszcie od ciąży zaczął spadać mi brzuch, ale mimo iż mało jem, nie ubywa mi kilogramów. Kupiłam rowerek, ale muszę przyznać, że po całym dniu z małą nie mam już ochoty na niego siadać w ogóle, na żadne ćwiczenia nie mam ochoty. Jaka w moim przypadku dieta będzie najlepsza? Czy sama dieta wystarczy bez ćwiczeń?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani Julio! Proszę przede wszystkim pamiętać, że odchudzanie jest procesem długotrwałym, nie ma sensu stosować żadnych diet cud, tylko nastawić się na stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Przy Pani wzroście powinna Pani ważyć ok. 60-70kg, ale prawidłowa masa ciała to nie tylko należne kilogramy, ale co najważniejsze właściwy poziom tkanki tłuszczowej. Proszę nastawić się na spadek masy ciała ok. 1 kg na tydzień - takie tempo będzie dla Pani najbezpieczniejsze.

Nie wiem jak do tej pory wygląda Pani sposób odżywiania, ale proszę na początku uregulować sposób jedzenia posiłków: jeść 5 razy dziennie dania o małej objętości co ok. 3 godziny, zawsze pamiętać o śniadaniu. Kolejna zmiana to rezygnacja z fast-foodów, słodyczy, słodzonych napojów, potraw tłustych. Swój jadłospis proszę komponować na bazie warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych (np. ciemne pieczywo, grube kasze, ciemny ryż), chudych mięs (drób) i ryb oraz chudych przetworów mlecznych.

Proszę również pić dużo wody - będzie tłumiła apetyt. Regularna aktywność fizyczna jest nieodzownym partnerem właściwej diety odchudzającej, dlatego warto by było poświęcić 30 min dziennie na jakiekolwiek ćwiczenia. Sama dieta przyniesie rezultaty, ale mniejsze i w dłuższym czasie. Namawiałabym Panią do osobistego kontaktu z dietetykiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i pomiaru składy ciała zaplanuje najlepszy dla Pani plan odchudzania. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Małgorzata Krukowska

Centrum Odchudzania i Edukacji Żywieniowej "Corpus Delecti www.corpusdelecti.home.pl kom. 0880 320 590 Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta