Potrzebna dieta [Porada eksperta]

2013-03-25 20:50

Mam 14 lat i ważę 80 kilo mając 159 wzrostu. Do tego zupełnie nie potrafię się opanować z jedzeniem. Co mogę zrobić, jaką dietę zastosować?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Angelika, ludzie zawsze będą o nas mówić. My robimy dokładnie to samo. Mówimy o innych i nie ma na to lekarstwa. Czy będziesz gruba czy chuda czy ładna czy brzydka zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie o Tobie mówił źle. Wstydzenie się, zamykanie w sobie, zamykanie w domu nie pomaga Ci. Schudniesz jedynie ciężką i konsekwentną pracą. Warto chodzić na tańce. Po kilku miesiącach też będą o Tobie mówić, ale pozytywnie jak świetne wyglądasz. Poświęć te wakacje całkowicie na odchudzanie i odpoczynek od szkoły. Zrezygnuj ze wszystkich słodyczy. Wiem, że jest ciężko. Ale stań nago przed lustrem i powiedz sobie; "coś za coś". Obejrzyj swoje ciało jak wygląda, a jak mogłoby wyglądać za 2-3 miesiące. Co najmniej 2 rozmiary mniej. Ustal sobie regularne posiłki co 2,5 godziny: śniadanie, przekąska, obiad, przekąska, kolacja. Twoje przekąski to: 1 owoc + szklanka chudego mleka 0,5% lub chudego kefiru czy jogurtu light. Masa produktu mlecznego: 200ml, a owoc dowolnie, ale 1 lub szklanka truskawek, malin, wiśni. Na śniadanie jedź musli bez czekolady i miodu - 3łyżi stołowe i 100ml płynneho produktu mlecznego takiego jak w przekąskach. Na obiad jedź gotowane, duszone, pieczone chude mięso bez skóry -pierś z kurczaka, filet z indyka czy ryby morskie. Porcja 150-200g, 2 różne sałatki i 2 łyżki kaszy, gryczanej, ryżu ciemnego lub makaronu pełnoziarnistego lub 2 małe ziemniaki. Do warzyw dodaj łyżę oliwy. Na kolacje możesz zjeść 3 małe kanapki z masłem, jajkiem lub serem białym chudym lub 4 plastrami chudej drobiowej wędliny. I oczywiście 2 lub 3 różne warzywa. Pomiędzy posiłkami pijesz wodę. Nic innego. Możesz do niej dodać cytrynę, miętę. Będziesz chudła ok. 0,5-1kg na tydzień. Pomiędzy posiłkami najlepiej nie jeść. Jeżeli głód będzie duży, możesz pozwolić sobie na sałatę, rzodkiewki, pomidory i surowe ogórki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta