12 sygnałów od twojego organizmu, że czas zacząć ćwiczyć
Zastanawiasz się, czy zacząć ćwiczyć i jaki trening byłby dla ciebie najlepszy? Potrzebujesz naprawdę solidnej motywacji? Zwróć uwagę na sygnały, które wysyła twój organizm. Nadwaga, stres, brak energii, bóle kręgosłupa – to najczęstsze oznaki, że twoje ciało domaga się większej dawki ruchu. Zobacz, jakie objawy wskazują, że powinnaś zacząć ćwiczyć.
Spis treści
- 1. Zacznij ćwiczyć, jeśli masz nadwagę
- 2. Zacznij ćwiczyć, jesteś zmęczona po wejściu na drugie piętro
- 3. Zacznij ćwiczyć, jeśli nie mieścisz się w ulubione ubrania
- 4. Zacznij ćwiczyć, jeśli brakuje ci energii
- 5. Zacznij ćwiczyć, jeśli twój cholesterol jest za wysoki
- 6. Zacznij ćwiczyć, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem
- 7. Zacznij ćwiczyć, jeśli boli cię kręgosłup
- 8. Zacznij ćwiczyć, jeśli twoja skóra traci jędrność
- 9. Zacznij ćwiczyć, jeśli masz cellulit
- 10. Zacznij ćwiczyć, jeśli jesteś zestresowana
- 11. Zacznij ćwiczyć, jeśli nie możesz spać
- 12. Zacznij ćwiczyć, jeśli często masz zły humor
1. Zacznij ćwiczyć, jeśli masz nadwagę
Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. Duża ilość tkanki tłuszczowej jest poważnym obciążeniem dla organizmu. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca II stopnia, a nawet nowotwory. Jeśli w porę nie zaczniesz działać, nadwaga może przerodzić się trudną do wyleczenia otyłość. Najlepiej w redukcji tkanki tłuszczowej sprawdzają się ćwiczenia kardio. Jeżeli zastosujesz trening interwałowy, utrata kilogramów będzie jeszcze szybsza.
Czytaj też:
Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących
Jak spalić tłuszcz bez wysiłku? Poznaj 5 sposobów
Trening interwałowy - bieganie dla kobiet
2. Zacznij ćwiczyć, jesteś zmęczona po wejściu na drugie piętro
Wejście po schodach na drugie piętro wywołuje u ciebie zadyszkę? To znak, że koniecznie musisz popracować nad kondycją. Kondycja to inaczej wydolność fizyczna, która zwiększa się przy regularnym wysiłku trwającym dłużej niż 15 minut. Im więcej ćwiczysz, tym twoje serce staje się silniejsze i jest w stanie znosić większe obciążenia.
Aby poprawić kondycję, wykonuj ćwiczenia, które zwiększają tętno do 70-80% tętna maksymalnego (oblicza się je według wzoru: HRmax = 220 – wiek). Postaw na sporty typu bieganie, pływanie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, rolki, stepper.
3. Zacznij ćwiczyć, jeśli nie mieścisz się w ulubione ubrania
Jeśli bluzka, która jeszcze niedawno świetnie na tobie leżała, dziś jest za ciasna, oznacza to, że jak najszybciej powinnaś zacząć ćwiczyć. Regularne treningi pozwolą ci wrócić do dawnej figury i wzmocnić mięśnie.
W modelowaniu sylwetki najskuteczniejsze jest połączenie ćwiczeń kardio z siłowymi. Zaczynaj od rozgrzewki, a następnie wykonuj ćwiczenia na poszczególne partie ciała, które chciałabyś wyszczuplić: ramiona, brzuch, pośladki, uda, plecy, klatkę piersiową. Na zakończenie cyklu treningowego pobiegaj lub wsiądź na rower. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających i wyciszających.
Czytaj też: COOL DOWN - co to jest? [PRZYKŁADY ĆWICZEŃ]
4. Zacznij ćwiczyć, jeśli brakuje ci energii
Siedzący tryb życia powoduje, że organizm jest słabo dotleniony i szybciej się męczy. Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, powoduje, że krew jest lepiej zaopatrzona w tlen i skutecznie dostarcza go do wszystkich tkanek organizmu. Poprawia się wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, narządy wewnętrzne pracują wydajniej. W efekcie masz lepsze samopoczucie i więcej energii.
5. Zacznij ćwiczyć, jeśli twój cholesterol jest za wysoki
Nadmiar cholesterolu to problem, który zaczyna dotyczyć nawet młodych osób. Przyczyną jest niewłaściwa dieta i brak ruchu. Żeby obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i podwyższyć poziom dobrego HDL, wystarczy zacząć systematycznie ćwiczyć. Nie muszą to być ciężkie ćwiczenia siłowe albo bieganie do upadłego. Warto zastosować prosty schemat polecany przez lekarzy: 3 x 30 x 130. Oznacza on trening 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem powyżej 130 uderzeń na minutę. Po około 3 miesiącach ćwiczeń twoje wyniki powinny zauważalnie się poprawić.
Czytaj też: Ćwiczenia na obniżenie cholesterolu
6. Zacznij ćwiczyć, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem
Nadciśnienie to kolejna, obok problemów z cholesterolem, choroba wywołana niewłaściwym stylem życia. W leczeniu tej przypadłości najlepsze efekty przynoszą spokojne, jednostajne ćwiczenia aerobowe: marsz, jogging, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie, taniec. Przy nadciśnieniu należy ćwiczyć ostrożnie, bez nagłych zrywów. Wysiłek powinien być umiarkowany, a tętno nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę.
7. Zacznij ćwiczyć, jeśli boli cię kręgosłup
Powtarzający się ból pleców to sygnał, że mięśnie przykręgosłupowe są słabe i przeciążone. Jedynym rozwiązaniem jest wzmocnienie kręgosłupa za pomocą ćwiczeń. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć na własną rękę, upewnij się, że bóle nie są skutkiem zwyrodnień ani wad postawy. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, możesz zacząć uprawiać jogę lub pływanie – te dwie dyscypliny są szczególnie polecane w celu uelastycznienia i wzmocnienia kręgosłupa. Ulgę w bólu powinny przynieść też ćwiczenia na piłce gimnastycznej.
Czytaj też: Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?
8. Zacznij ćwiczyć, jeśli twoja skóra traci jędrność
Nawet kobiety szczupłe mogą borykać się z problemem zwiotczałej, pozbawionej jędrności skóry. Po części winna temu jest zła dieta, ale duży wpływ ma także brak ruchu. Na utratę jędrności narażone są przede wszystkim uda, pośladki, ramiona i brzuch. Uelastycznisz je regularnie ćwicząc – wysiłek fizyczny stymuluje wytwarzanie kolagenu, który odpowiada za właściwe napięcie skóry.
Czytaj też: Jak ujędrnić POŚLADKI? Ćwiczenia i dieta na jędrne pośladki
9. Zacznij ćwiczyć, jeśli masz cellulit
Badania pokazują, że cellulit występuje u ponad 80% kobiet. Jeśli jest bardzo rozległy i widoczny, może stać się źródłem wielu kompleksów.
Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w redukcji cellulitu: zmniejsza ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, likwiduje obrzęki, pomaga w usunięciu toksyn z organizmu i uelastycznia skórę. Najlepsze efekty w walce z cellulitem przynoszą ćwiczenia angażujące mięśnie pośladków, ud oraz brzucha. Jeśli borykasz się z cellulitem na ramionach, wybierz trening z hantlami.
Zobacz: TANIEC - rodzaje. Jaki rodzaj tańca wybrać dla siebie?
10. Zacznij ćwiczyć, jeśli jesteś zestresowana
Pod wpływem sytuacji stresowych organizm wydziela tzw. hormony stresu – adrenalinę i kortyzol. Jeśli na co dzień nie ćwiczysz, substancje te kumulują się w organizmie i mają zły wpływ na twoje samopoczucie. Regularne treningi pomogą ci odreagować nagromadzone napięcie i uwolnić się od negatywnych emocji.
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących w 5 krokach
Bieganie - 10-tygodniowy plan treningowy dla początkujących
11. Zacznij ćwiczyć, jeśli nie możesz spać
Mimo, że jesteś zmęczona po całym dniu, to masz problemy z zasypianiem? Wprowadź do swojego rozkładu dnia obowiązkową dawkę ćwiczeń fizycznych. Trenuj wieczorami, aby zmęczyć mięśnie i dotlenić organizm – wówczas szybciej przyjdzie ci ochota na sen, będzie on też głębszy i lepiej wypoczniesz.
12. Zacznij ćwiczyć, jeśli często masz zły humor
Ćwiczenia mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Nie tylko redukują poziom stresu, ale także wpływają na produkcję endorfin – hormonów szczęścia. Jeśli dręczą cię ponure myśli, często jesteś rozdrażniona lub smutna, zacznij uprawiać sport. Skupiając się na wyznaczonym celu, zapomnisz o codziennych problemach i obowiązkach, a na koniec treningu poczujesz radość i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
Polecany artykuł: