Nogi

Nogi to jedna z najważniejszych, i niestety często zaniedbywanych, partii mięśniowych. Silne mięśnie nóg przydają się praktycznie w każdej dyscyplinie sportu – od biegania, przez kulturystykę, sporty walki i taniec, aż po jazdę konną i triathlon. Na co dzień nogi wykorzystujemy do przemieszczania się. Treningi nóg należą także do najbardziej wyczerpujących z uwagi na możliwość wykorzystania dużych obciążeń, dlatego spora część początkujących osób traktuje je po macoszemu. Niesłusznie!

Urządzenia treningowe do użytku domowego stają się coraz bardziej popularne, ponieważ eliminują konieczność chodzenia na siłownię, co dla wielu osób może być zbyt kosztowne lub stresujące. Bieżnię można nabyć w różnych rozmiarach, co pozwala na jej łatwe schowanie po zakończeniu treningu, a ćwiczenia nie muszą ograniczać się tylko do biegania.
Chodzenie wydaje się nie być skomplikowaną czynnością. Jeśli przenosi nas z punktu A do punktu B, to działa i nie trzeba się nad tym dłużej zastanawiać, prawda? Okazuje się, jednak, że to, jak chodzimy jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.
Mięśnie nóg są w stanie wygenerować olbrzymią moc, dlatego trening nóg jest bardzo ważny w przypadku osób aktywnych. Podczas treningu mięśni nóg uwalniania się najwięcej hormonów anabolicznych, w tym testosteronu, który wspomaga rozwój masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Poznaj anatomię mięśni nóg oraz ćwiczenia na tę partię, które wykonasz w domu i na siłowni.
Ćwiczenia na ból pięty zaprezentowane na wideo przez fizjoterapeutę Adama Skowrońskiego przyniosą ci ulgę w odczuwanych dolegliwościach i umożliwią swobodne poruszanie się. Ćwiczenia na ból pięty nie wymagają ani wielkiego wysiłku, ani wyjątkowych umiejętności. Zobacz na wideo ćwiczenia, które zmniejszą twój dyskomfort w okolicach pięty.
Ćwiczenia korekcyjne na haluksy pozwolą zminimalizować ból związany z paluchem koślawym i uchronią przed postępowaniem tej choroby zwyrodnieniowej. Poznaj skuteczne ćwiczenia korekcyjne na haluksy, ćwiczenia zapobiegające haluksom i ćwiczenia po operacji haluksów.
Wypady i wykroki to wbrew pozorom nie jest to samo. Ćwiczenia bywają często mylone ze sobą, mimo tego, że różnią się postawą nóg. W zależności od rodzaju, mogą dawać inne efekty oraz w różnym stopniu wzmacniać pośladki. Na czym polega wypad, a na czym wykrok? Jak robić wypady i wykroki z hantlami, skrzyżne i skrętne?
W leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów wciąż poszukuje się terapii, które nie tylko pomogą zwalczyć ból, ale też uchronią chorego przed trwałym kalectwem. Każda kuracja musi być dobrana indywidualnie.
Jakie ćwiczenia najszybciej wymodelują nogi, a w szczególności uda? Krótki trening wyszczuplający i wzmacniający nogi prezentuje Ola Żelazo - trenerka personalna i pasjonatka zdrowego stylu życia. Zobacz cały trening na filmie.
Regularne ćwiczenia stóp - palców, śródstopia i kostek, zapobiegną powstawaniu zniekształceń i haluksów. Ćwiczenia rozciągają i wzmacniają mięśnie stóp, likwidują ból stóp u osób często chodzących na szpilkach i wspomagają leczenie płaskostopia.
Ćwiczenia na ból kolan mają za zadanie wzmocnić mięśnie i więzadła w okolicach stawu kolanowego, co zwiększy jego stabilność i ochroni przed przeciążeniami. Ćwiczeń nie należy stosować w fazie ostrego bólu – najwcześniej można przystąpić do nich gdy ból wyraźnie się zmniejsza, a najlepiej po tym, gdy zupełnie ustąpi. Obejrzyj wideo, na którym fizjoterapeuta pokazuje skuteczne ćwiczenia na ból kolan.
Przysiady - wydawać by się mogło, że to proste ćwiczenie, które umie zrobić każdy. Tymczasem wiele osób popełnia błędy przy ich wykonywaniu. Jak robić przysiady prawidłowo? Obejrzyj nasz film, aby dowiedzieć się, jak wykonać idealny przysiad i jak wykorzystać przysiady w treningu na szczupłe uda i pośladki.
Jak wysmuklić łydki? Wystarczy wykonywać ćwiczenia na nogi, takie jak, np. wspinanie się czy skakanie na skakance. Dzięki nim łydki będą nie tylko szczuplejsze, lecz także będą ładnie ukształtowane. Sprawdź, jakie są najlepsze ćwiczenia na szczupłe łydki.
Jeśli chcesz ujędrnić nogi, koniecznie zapoznaj się z ćwiczeniami Mel B! Trwają tylko 10 minut, a jedyna rzecz potrzebna podczas treningu to krzesło. Krótkie, ale intensywne ćwiczenia z Mel B, możesz wykonywać codziennie, dzięki czemu szybciej osiągniesz wymarzone efekty!
Jak wysmuklić uda? Wystarczy regularnie wykonywać ćwiczenia na nogi, takie jak, np. unoszenie nóg do tyłu czy przysiad z kopnięciem. Dzięki nim będą zgrabniejsze nie tylko uda, lecz także pośladki, które również pracują podczas ćwiczeń. Sprawdź, jakie są najlepsze ćwiczenia na szczupłe uda.
Rodzajów przysiadów jest wiele, dlatego przysiad to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń siłowych. Przysiad uruchamia podstawową motorykę naszych mięśni i stawów. Jest to ćwiczenie niezwykle korzystne zdrowotnie, ponieważ świetnie wpływa na jakość stawów i siłę mięśni. Podczas jego wykonywania pracuje niemal całe ciało, co czyni przysiad ćwiczeniem wielostawowym. Istnieje wiele rodzajów przysiadu, a każdy z nich ma różne zastosowania treningowe. Sprawdź, jakie są rodzaje przysiadów, poznaj technikę każdego z nich i dowiedz się, jakie korzyści przynoszą.
Stretching nóg da szybkie efekty pod warunkiem, że jest wykonywany regularnie. Wystarczą 3 sesje treningowe w tygodniu, by po miesiącu zauważyć pierwsze efekty. Rozciąganie niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych: zapobiega przykurczom mięśni oraz poprawia gibkość i elastyczność ciała.
Efekty przysiadów ze sztangą najszybciej zaobserwujesz na udach i pośladkach. Przysiady ze sztangą angażują jednak nie tylko te partie. Nieoceniony jest ich wpływ na rozwój masy i siły, a także na stawy i ścięgna.
Sam przysiad, a tym bardziej przysiad ze sztangą (z obciążeniem) jest jednym z najpopularniejszych ćwiczeń siłowych, a przy tym niezastąpionym. Bardzo powszechny w kulturystyce, głównie za sprawą tego, że angażuje bardzo dużą grupę mięśni, dając przy tym naprawdę dobre efekty. Ale jak ćwiczyć przysiad ze sztangą, by osiągnąć efekty i nie nabawić się kontuzji?

Wśród mięśni nóg można wymienić chociażby mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, mięśnie pośrednie, czy obszerne przyśrodkowe. Silne i umięśnione nogi nie tylko wyglądają efektownie, ale znakomicie poprawiają wyniki w każdej dyscyplinie sportu, która opiera się na wykorzystaniu mocy generowanej przez dolną połowę ciała.

Zdecydowana większość ćwiczeń nóg to ruchy wielostawowe, pozwalające na wykorzystanie ciężaru znacząco przekraczającego masę ciała. Ciężkie jednostki treningowe tej partii gwarantują też znaczącą odpowiedź hormonalną organizmu (m.in. zwiększone wydzielanie GH i testosteronu).

Trening nóg wymaga zachowania nienagannej techniki ćwiczeń i starannego wykonania każdego powtórzenia. Wiele z nich aktywuje nie tylko same nogi, ale również pośladki i dolne partie pleców. Ze względu na duże obciążenie tego rodzaju treningami, nogi trenuje się najczęściej raz w tygodniu. Wiele osób unika łączenia ich w jednej jednostce z innymi partiami, aby nie przeciążyć organizmu.

Mnóstwo ćwiczeń aktywujących mięśnie nóg można wykonać w domu, ale w przypadku używania dużych obciążeń warto jest skorzystać z asysty drugiej osoby oraz klatki asekurującej.

Dbałość o nogi to nie tylko trening, ale również profilaktyka. W przypadku, kiedy osoba ćwicząca dostrzega u siebie niepokojące oznaki jak strzykanie w stawie, ból przy wstawaniu lub siadaniu albo obrzęk tkanek, należy niezwłocznie skontaktować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Pomogą oni w ustaleniu przyczyny problemu i zalecą odpowiednie ćwiczenia lub zabiegi jak masaże lub rolowanie.