Semolina - właściwości odżywcze i zastosowanie

2018-08-24 9:05

Semolina to mąka lub kasza otrzymywana z pszenicy durum. Semolina jest bardzo zdrowa - ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Jej prozdrowotne działanie powinny docenić zwłaszcza osoby z problemami trawiennymi, cukrzycy oraz osoby z problemami układu krążenia. Jakie właściwości ma semolina? Jakie znalazła zastosowanie w kuchni? Gdzie kupić semolinę? Czym można ją zastąpić?

Semolina - właściwości odżywcze i zastosowanie
Autor: Thinkstockphotos.com Semolina - właściwości odżywcze i zastosowanie

Spis treści

 1. Semolina - czy jest zdrowa? Właściwości semoliny
 2. Semolina - zastosowanie w kuchni
 3. Śródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morza

Semolina to gruboziarnista mąka lub drobna kasza o żółtej barwie, którą uzyskuje się z pszenicy durum i wykorzystuje do produkcji makaronu lub kuskusu. Niektórzy uważają, że semolina to kasza manna. To nieprawda - semolina jest wytwarzana z twardej pszenicy durum. Kasza manna jest uzyskiwana ze zwykłej pszenicy (nie twardej). Za to semolina to zdrowszy zamiennik mąki pszennej.

Semolina - czy jest zdrowa? Właściwości semoliny

Semolina to dobre źródło węglowodanów, błonnika pokarmowego i białka. Ponadto semolina jest bogata w miedź, fosfor, żelazo i magnez oraz witaminę B1, kwas pantotenowy i foliany. Warto wiedzieć, że produkty z semoliny mają niższy indeks glikemiczny niż te ze zwykłej mąki pszennej.

Jako semolinę określa się również mąki otrzymywane z ryżu czy kukurydzy.

Semolina zawiera gluten, jednak niekiedy zdarza się, że jest tolerowana przez osoby z celiakią, co wynika z różnic w zawartości białek glutenowych: gliadyny i gluteniny.

Semolina:

 • poprawia trawienie
 • dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zwiększa uczucie sytości
 • dzięki zawartości magnezu wspomaga regenerację mięśni
 • obecność fosforu, cynku i witamin z grupy B sprawia, że semolina ma pozytywny wpływ na układ krążenia: wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie tętnicze krwi
 • dzięki wysokiej zwartości miedzi ma pozytywny wpływ na tworzenie i funkcjonowanie czerwonych krwinek, metabolizm tłuszczu
 • obniża poziom glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę
 • obecność potasu sprawia, że semolina poprawia funkcję nerek
 • dzięki zawartości magnezu, fosforu i cynku wpływa korzystnie na układ nerwowy
Warto wiedzieć

Semolina - wartości odżywcze (w 100 g produktu)

Wartość kaloryczna - 360  kcalBiałko - 12,68 gTłuszcze - 1,05 g

- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,15 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,124 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,43 g

Węglowodany - 72,83 gBłonnik - 3,9 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Fosfor - 136,0  mg (19%)Potas - 186,0  mg (5%)Sód - 1,0 mg (0,07%)Wapń - 17,0 mg  (2%)Żelazo - 1,23  mg (12%)Magnez - 47,0 mg (12%)Cynk - 1,05 mg (10%)Miedź - 0,189 mg (21%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,28 mg (22%)Witamina B2 - 0,08 mg (6%)Niacyna - 3,31 mg (21%)Kwas pantotenowy - 0,58 mg (12%)Witamina B6 - 0,103 mg (8%)Foliany - 72,0 µg (18%)

Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2017

Semolina - zastosowanie w kuchni

Semolina w przemyśle spożywczym jest używana głównie do produkcji makaronu oraz kaszy kuskus. Semolinę dodaje się również do zwykłej mąki pszennej, wykorzystywanej do produkcji pieczywa. Dzięki temu uzyskuje się chrupiącą skórkę. Semolinę można użyć także do pieczenia, by zapobiec przywieraniu wypieków do blachy.

Semolina możne być bazą zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich.

W domu z użyciem semoliny można przygotować:

 • ciasta, bułeczki
 • naleśniki, omlety, placuszki
 • ciasto na pizzę

W Indiach semolina jest wykorzystywana do przygotowania pikantnych potraw, w Niemczech - jako dodatek do zup, a w Holandii z semoliny przygotowuje się budynie z dodatkiem owoców. W Szwecji, Finlandii, Polsce i na Ukrainie semolina służy do przygotowania owsianek śniadaniowych.

Warto wiedzieć

Semolina - gdzie kupić, jaka jest cena?

Semolinę można kupić w marketach i w sklepach ze zdrową żywnością. Jej cena to ok. 6 zł za kg, chyba że sięgamy po semolinę bio - wtedy jej cena waha się od 5 do ok. 10 zł za pół kg.

Śródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morza

Źródło: x.news.pl/TVN Style