Semolina - właściwości odżywcze i zastosowanie
Semolina to mąka lub kasza otrzymywana z pszenicy durum. Semolina jest bardzo zdrowa - ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Jej prozdrowotne działanie powinny docenić zwłaszcza osoby z problemami trawiennymi, cukrzycy oraz osoby z problemami układu krążenia. Jakie właściwości ma semolina? Jakie znalazła zastosowanie w kuchni? Gdzie kupić semolinę? Czym można ją zastąpić?
Spis treści
- Semolina - czy jest zdrowa? Właściwości semoliny
- Semolina - zastosowanie w kuchni
- Śródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morza
Semolina to gruboziarnista mąka lub drobna kasza o żółtej barwie, którą uzyskuje się z pszenicy durum i wykorzystuje do produkcji makaronu lub kuskusu. Niektórzy uważają, że semolina to kasza manna. To nieprawda - semolina jest wytwarzana z twardej pszenicy durum. Kasza manna jest uzyskiwana ze zwykłej pszenicy (nie twardej). Za to semolina to zdrowszy zamiennik mąki pszennej.
Semolina - czy jest zdrowa? Właściwości semoliny
Semolina to dobre źródło węglowodanów, błonnika pokarmowego i białka. Ponadto semolina jest bogata w miedź, fosfor, żelazo i magnez oraz witaminę B1, kwas pantotenowy i foliany. Warto wiedzieć, że produkty z semoliny mają niższy indeks glikemiczny niż te ze zwykłej mąki pszennej.
Jako semolinę określa się również mąki otrzymywane z ryżu czy kukurydzy.
Semolina zawiera gluten, jednak niekiedy zdarza się, że jest tolerowana przez osoby z celiakią, co wynika z różnic w zawartości białek glutenowych: gliadyny i gluteniny.
Semolina:
- poprawia trawienie
- dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zwiększa uczucie sytości
- dzięki zawartości magnezu wspomaga regenerację mięśni
- obecność fosforu, cynku i witamin z grupy B sprawia, że semolina ma pozytywny wpływ na układ krążenia: wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie tętnicze krwi
- dzięki wysokiej zwartości miedzi ma pozytywny wpływ na tworzenie i funkcjonowanie czerwonych krwinek, metabolizm tłuszczu
- obniża poziom glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę
- obecność potasu sprawia, że semolina poprawia funkcję nerek
- dzięki zawartości magnezu, fosforu i cynku wpływa korzystnie na układ nerwowy
Semolina - wartości odżywcze (w 100 g produktu)
Wartość kaloryczna - 360 kcalBiałko - 12,68 gTłuszcze - 1,05 g
- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,15 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,124 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,43 g
Węglowodany - 72,83 gBłonnik - 3,9 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Fosfor - 136,0 mg (19%)Potas - 186,0 mg (5%)Sód - 1,0 mg (0,07%)Wapń - 17,0 mg (2%)Żelazo - 1,23 mg (12%)Magnez - 47,0 mg (12%)Cynk - 1,05 mg (10%)Miedź - 0,189 mg (21%)
Witaminy
Witamina B1 - 0,28 mg (22%)Witamina B2 - 0,08 mg (6%)Niacyna - 3,31 mg (21%)Kwas pantotenowy - 0,58 mg (12%)Witamina B6 - 0,103 mg (8%)Foliany - 72,0 µg (18%)
Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2017
Semolina - zastosowanie w kuchni
Semolina w przemyśle spożywczym jest używana głównie do produkcji makaronu oraz kaszy kuskus. Semolinę dodaje się również do zwykłej mąki pszennej, wykorzystywanej do produkcji pieczywa. Dzięki temu uzyskuje się chrupiącą skórkę. Semolinę można użyć także do pieczenia, by zapobiec przywieraniu wypieków do blachy.
Semolina możne być bazą zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich.
W domu z użyciem semoliny można przygotować:
- ciasta, bułeczki
- naleśniki, omlety, placuszki
- ciasto na pizzę
W Indiach semolina jest wykorzystywana do przygotowania pikantnych potraw, w Niemczech - jako dodatek do zup, a w Holandii z semoliny przygotowuje się budynie z dodatkiem owoców. W Szwecji, Finlandii, Polsce i na Ukrainie semolina służy do przygotowania owsianek śniadaniowych.
Śródziemnomorskie spaghetti durum z owocami morza
Źródło: x.news.pl/TVN Style