Odchudzanie

Redukcja masy ciała jest nieodłącznym elementem pracy nad zdrową i szczupłą sylwetką. Choć powszechnie odchudzanie jest kojarzone ze stosowaniem diet głodówkowych, w osiągnięciu upragnionej masy ciała pomagają proste, domowe sposoby i regularna aktywność fizyczna. To dzięki nim odchudzanie jest możliwe bez efektu jo-jo. Prawidłowe przeprowadzone kuracja odchudzająca to taka, która zapewnia stabilny spadek masy ciała, około 0,5 kg na tydzień.

Święta i sylwester już coraz bliżej. Nie da się ukryć, że większość z nas chce wyglądać, jak najlepiej w tym okresie. By sobie w tym pomóc warto sięgnąć po pewien rozgrzewający napój, który wspomoże spalanie tłuszczu i wesprze odporność.
Otyłość to globalny problem, a Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że cierpi na nią nawet 890 mln ludzi. Leczenie tej choroby to złożony i długotrwały proces dlatego tak ważne jest zapobieganie nadwagi i otyłości. Badania opublikowane na łamach Journal of Functional Foods wykazują, że kimchi jest w stanie w znaczny sposób zredukować tkankę tłuszczową.
Już od kilku lat zdrowie i dieta są bardzo ważnym tematem dla Darii Widawskiej. Niegdyś pokusiła się o skorzystanie z diety Adele, która pomogła jej osiągnąć niesamowite rezultaty. Niedawno zdradziła, jak teraz wygląda jej żywienie.
Analogi GLP-1 to rewolucja w globalnym podejściu do leczenia otyłości. Niemniej jednak nieprzyjemne skutki uboczne często zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali zupełnie nowy lek – agonistę NK2R - który zmniejsza apetyt i poprawia wrażliwość na insulinę, ale nie wywołuje nudności, wymiotów ani utraty masy mięśniowej. O ich odkryciu poinformowało prestiżowe pismo Nature.
Mniej posiłków? A może post przerywany? Zastrzyk energii od rana, a potem ograniczanie kalorii? Każde z tych rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników, ale dopiero duża analiza dała odpowiedź, który sposób najlepiej sprzyja utracie wagi. Jest zaskoczenie.
Prowadzisz nieregularny tryb życia? Dziś trudno znaleźć kogoś, kto prowadzi inny. Tymczasem to prowadzi do "dezorientacji" wątroby, która wysyła do mózgu mylące sygnały. Skutkiem epidemia masowych zabójców: cukrzycy typu 2 i otyłości. Być może to pierwotna przyczyna naszych coraz częstszych problemów.
Granola cieszy oczy, dobrze smakuje i generalnie może być bardzo zdrowa, ale nie wtedy, gdy decydujesz się na gotową ze sklepu i planujesz schudnąć. Lubimy wygodne, szybkie śniadania, które zapewniają zastrzyk energii i sprawdzają się w chłodne poranki. To nic złego, ale wtedy, gdy zależy ci na redukcji wagi.
Dobre wieści dla niekonsekwentnych, podjadaczy i generalnie osób, które mają problem, by od razu, w pełni, przejść na zdrowy tryb życia. Dyskretne zmiany też mają znaczenie i pozwalają zaoszczędzić tysiące kalorii bez dramatycznych wyrzeczeń. Można jakby niechcący, regularnie, gubić pół kilograma tygodniowo.
Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego mimo ograniczenia jedzenia, waga wciąż rośnie? To frustrujące, gdy pomimo wysiłków, masa ciała nie spada, a wręcz przeciwnie – rośnie. Problem może leżeć głębiej, a sama dieta to nie wszystko. Sprawdź, co może wpływać na masę ciała, nawet gdy jesz niewiele.
Decyzja o tym, że czas zrzucić kilka kilogramów może być podyktowana różnymi czynnikami. W przypadki 47-letniej mamy dwójki dzieci, punktem zwrotnym okazał się... koncert Taylor Swift. Teraz po niecałym roku udało się jej schudnąć ponad 26 kilogramów.
Zastanawiasz się, dlaczego przybierasz na wadze? Naukowcy wskazują, że źródłem tego problemu może być niewłaściwy nawyk, z którym boryka się wielu Polaków w różnym wieku. Nie dotyczy to jedynie jakości jedzenia. Kluczowym czynnikiem okazuje się jeden mało dostrzegany i często pomijany szczegół, który może mieć duży wpływ na naszą wagę.
Ekspert ds. fitnessu i zdrowego żywienia Simon Mathis opracował metodę 4-S: plan codziennej aktywności, które pozwoli osiągnąć szczupłą sylwetkę w krótkim czasie. Metoda pozwala schudnąć bez rezygnacji z ulubionych przysmaków i bez długich treningów. Na czym polega metoda 4-S?
Idealne ciało jest dla wielu marzeniem, w stronę którego dążą ćwiczeniami i dietami. Czasami jednak mimo ciężkiej pracy, nie widać żadnych wyników. Profesjonalna trenerka podzieliła się informacją, jak dużo czasu trzeba spędzić na diecie, by spełnić to marzenie.
Odchudzanie jesienią może być pełne smaku. Powód jest prosty, to właśnie teraz sklepowe półki i bazarki uginają się od plonów. Chcąc przyspieszyć metabolizm oraz przestać ciągle podjadać dobrym rozwiązaniem jest koktajl z dyni. Odpowiednie połączenie składników przynosi efekty.
Taka transformacja wymaga sporej ilości pracy. Pewna kobieta, która ważyła ponad 225 kilogramów postanowiła, że czas coś zmienić. Dzięki kilku zamianom żywnościowym i skakance udało się jej zrzucić już ponad 90 kg.
Metamorfoza wokalistki żeńskiego duetu disco polo "Topky" poruszyła fanów. Paula Karpowicz schudła 30 kg, a stylizacja, w której wystąpiła na niedawnym dużym koncercie "Roztańczony PGE Narodowy", skutecznie wyeksponowała przemianę. Pojawiły się plotki, że to skutek operacji bariatrycznej. Celebrytka dementuje.
Katarzyna Dowbor niewiele zdradza ze swojego prywatnego życia, ale zrzucenie aż 20 kilogramów stało się głównym tematem rozmów. Dziennikarka ostatecznie podzieliła się informacjami na temat poważnych problemów zdrowotnych, z jakimi się mierzy, i diety, która zagwarantowała tak imponujące efekty.
W telewizji Polsat co tydzień emitowany jest program "Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami". Wśród uczestników znalazł się aktor Maciej Zakościelny, który wzbudził spore zainteresowanie wśród widzów. Wszystko za sprawą jego imponującej metamorfozy i zauważalnej utraty wagi. Jaka dieta stoi za przemianą aktora?
Odchudzanie nie musi, a wręcz nie powinno być pozbawione przyjemności z jedzenia. Dlatego dbając o sylwetkę, warto przeanalizować codzienne posiłki i włączyć owoce, które nie zawierają zbyt wielu kalorii, za to są źródłem błonnika i witamin.
Pozbywanie się nadmiernych kilogramów bywa kłopotliwe kiedy nie do końca wiemy, jakich produktów unikać. Przykładem mogą być jajka, wokół których narosło sporo mitów, w tym także to, że za sprawą żółtka podnosi się poziom cholesterolu. Przyglądamy się tej sprawie nieco bliżej i analizujemy istotne fakty.

Odchudzanie organizmu jest możliwe przede wszystkim dzięki stworzeniu ujemnego bilansu kalorycznego. Polega on na dostarczaniu mniejszej ilości energii, niż jest wydatkowane na wszystkie aktywności w ciągu dnia. Regularnie ćwicząc, zwiększamy zapotrzebowanie na kilokalorie, ułatwiając odchudzanie. Co istotne, aby schudnąć wcale nie trzeba trenować ciężko! Wykazano, że optymalne spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy intensywności na poziomie 60-70% HR Max.

Sport to nie jedyny sposób an to, aby schudnąć. Istotną kwestią jest też dieta. Właściwy dobór proporcji makroskładników, pory spożywania posiłków oraz nawodnienie mają ogromny wpływ na zarządzanie masą ciała.

Odchudzanie w dużej mierze opiera się na zdrowych nawykach żywieniowych. Oznacza to ograniczenie spożywania przetworzonej żywności (fastfoody, słone przekąski). Opierając dietę na pełnowartościowych artykułach spożywczych dostarczamy organizmowi wysokiej jakości makroskładników, mikroskładników oraz witamin i minerałów, którymi jest on w stanie łatwo zarządzać.

Znajomość podstaw dietetyki i zdrowego żywienia przyda się każdemu z nas. W ten sposób dużo łatwiej przyrządzać smaczne i zróżnicowane posiłki dla całej rodziny.

Warto pamiętać, że u niektórych osób odchudzanie standardowymi metodami będzie utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi tarczycy, zespołem metabolicznym, cukrzycą czy chorobami wątroby. W ich przypadku konieczne będzie w pierwszej kolejności unormowanie stanu zdrowia przez lekarza specjalistę. Często nieodzowne okazuje się również ułożenie diety przez dietetyka klinicznego.