Dziecko nie przybiera na wadze! [Porada eksperta]

2013-04-05 13:04

Szanowna Pani, Moja 5,5-miesięczna córka waży jedynie 5,7 kg. Wiem, że to niezwykle mało, ale zupełnie nie wiem co mam zrobić, aby zaczęła lepiej przybierać na wadze. Cały czas jest pod kontrolą pediatry. Miała robione badania krwi oraz moczu i wszystko jest w porządku, nie ma anemii, ani żadnych innych problemów. Dziecko jest żywe i radosne, niezwykle ruchliwe, rozwija się prawidłowo. Od czasu wypróbowania zupek w ogóle nie chce mleka, które staram się jej podawać, gdy śpi. Dziennie zjada ok. 250-300 ml mleka z kaszkami (najczęściej na gęsto, bo karmienie łyżeczką przynosi lepsze efekty), ponadto jeden słoiczek zupki jarzynowej, jeden słoiczek zupki lub obiadku z mięsem oraz jeden owocowy deserek. Nic więcej nie da się w nią "wcisnąć", a nie chcę karmić jej na przymus, bo wiem, że może to przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Co mogę jeszcze zrobić, żeby zaczęła przybierać na wadze choć odrobinę więcej? Dodam, że pediatra przyczynę problemu widzi w genach, gdyż zarówno ja, jak i mój mąż jesteśmy osobami dość drobnymi, a szczególnie byliśmy tacy w wieku niemowlęcym. Jednak ostatnio przeglądając swoją książeczkę zdrowia widziałam, że ja i tak ważyłam więcej niż moja córka, gdyż tyle co ona teraz ja ważyłam, gdy miałam 4 miesiące. Będę wdzięczna za jakąś poradę. Pozdrawiam serdecznie.

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Podstawą diety niemowlaka w tym wieku powinno w dalszym ciągu być mleko ze względu na swój skład - szczególnie ważną dla wzrostu i rozwoju zawartość białka, witamin i składników mineralnych i tu bardzo ważnego młodych kości wapnia. Zalecenia dla dieci NIE karmionych piersią mówią, że mleko powinno być podawane 4 razy dziennie po ok. 180 ml, dlatego ilość jaką spożywa Pani córeczka wydaje mi się zdecydowanie za mała. Musi Pani spróbować "przemycać" mleko w każdym posiłku, jeśli dziecko odmawia picia mleka z butelki. Nie można jednak podawać dziecku nic do picia/jedzenia w czasie snu, bo grozi to zachyśnięciem. Poza tym dzieci karmione na leżąco często mają problemy z uszami co może grozić nawet utratą słuchu. Można podawać kaszki mleczno-zbożowe z dodatkiem owoców ze słoiczka. Można dodawać mleko lub kaszkę mleczno-ryżową (bez cukru) do obiadków i deserów ze słoików, które Pani dziecko lubi. Jeśli Pani córeczka zjada, jak wynika z opisu 2 słoiczki - jeden z zupa jarzynową bez mięsa a drugi z mięsem to lepiej byłoby w tym przypadku, aby oba zawierały mięso jako źródło białka. Jeśli uda się Pani dodać do tego trochę mleka to będzie super. Jeśli przyrosty masy będą w dalszym ciągu słabe proszę zwrócić sie do lekarza lub szukać porady w specjalistycnej przychodni dietetycznej np. w Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytucie Matki i Dziecka

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".