Słodzić herbatki noworodkowi? [Porada eksperta]
Mam 4 miesięczną córeczkę, od 3 tygodni karmię ją mlekiem modyfikowanym. Między posiłkami chciałabym podawać jej herbatkę. Kupiłam jej herbatkę Hipp jabłko-melisa, ale córka nie chce jej pić. Martwię si,ę gdy ma czkawkę, a ja nie mogę jej pomóc. Zastanawiam się, czy przez to, że nie pije tych herbatek i soków ma twarde kupki? Podaję jej do jedzenia dodatkowo starte jabłko lub jabłko z bananem. Dokładnie 28 maja skończy 5 miesięcy będę chciała wprowadzić do jej diety zupki, kaszki itd.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi żywienia niemowląt, które nie są karmione piersią, dziecko może otrzymywać mleko początkowe modyfikowane nawet do 6 miesiąca życia. Wyłączne karmienie mlekiem do końca 4 miesiąca życia. Począwszy pierwszego dnia 5 miesiąca oprócz mleka początkowego modyfikowanego można wprowadzić do diety dziecka zupę lub przecier jarzynowy z dodatkiem łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bezerukowego. Jeśli stosuje Pani gotowe przetwory w słoikach to zwykle olej jest już do dań obiadowych dla niemowląt dodany przez producenta. Można podawać skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy)- 50-100 g. Nowym zaleceniem jest także wcześniejsze (jednak nie wczesniej niż w 5 miesiącu i nie później niż do końca 6 miesiąca )wprowadzanie do diety niemowląt niewielkiej ilości zbóż glutenowych (kaszka manna, kaszka pszenna). Nie ma dodatkowej potrzeby dopajania dziecka herbatkami chyba, że jest bardzo duży upał lub dziecko ma jakieś problemy np. wysoką gorączkę. Dla dzieci które mają problemy ze stolcem są dostępne także herbatki ułatwiające trawienie i można je stosować u dzieci, które mają problemy z wypróżnieniami. Herbatka jednak nie powinna zastępować mleka. W przypadku kłopotów z wypróżnieniem można podawac także nektar lub przecier śliwkowy, soki z jabłek i marchwii, winogron, podawać przeciery owocowe (- bardzo duża oferta na rynku). O szczegóły najlepiej zapytać pediatrę opiekującego się dzieckiem na codzień a o informacje w zakresie oferty produktów i ich wpływu na stolec do zaufanego producenta żywności dla niemowląt i dzieci.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".
Inne porady tego eksperta