Przyswajanie magnezu [Porada eksperta]

2013-04-08 15:25

Spożywam dużo produktów zawierających magnez (głównie są to migdały i orzechy), jednak badania wykazują, że ciągle mam magnez poniżej normy. Gdzieś przeczytałam, że do prawidłowego wchłaniania magnezu potrzebny jest wapń i w dodatku muszą być zachowane odpowiednie proporcje. Czyli, że produkty zawierające magnez należy spożywać z produktami zawierającymi wapń. Czy tak jest w istocie? Jak ta sprawa wygląda?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Na lepsze przyswajanie magnezu wpływa obecność w diecie białka i laktozy (cukru mlecznego), a obniża się w obecności tłuszczu oraz błonnika, fitynianów i wapnia. Migdały i orzechy są dobrymi źródłami magnezu, ale jednocześnie zawierają bardzo dużo tłuszczu, bo ponad 50 g na 100 g. Przy średnim dziennym zapotrzebowaniu kobiety na tłuszcz ok. 70 g stanowi to ponad 50% tego, co powinna dostarczać sobie dziennie. Może mieć więc to wpływ na jego przyswajanie, nie wspominając o podwyższaniu kaloryczności diety. Migdały i orzechy nie powinny stanowić głównego źródła tego składnika w diecie – zalecane ilości to 8-10 sztuk dziennie właśnie ze względu na wysoką kaloryczność. Inne produkty dostarczające sporych ilości magnezu to otręby pszenne, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, kakao i gorzka czekolada (też sporo kalorii :). Warto częściej włączać je do zbilansowanej! i różnorodnej! diety. Wówczas nie powinna mieć Pani problemów z niedoborami jakichkolwiek składników odżywczych chyba że są one spowodowane chorobą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE