Zupki gotowane czy te ze słoików? [Porada eksperta]

2013-04-05 23:07

Mam sześciomiesięczną córkę, karmię ją piersią. Od pewnego czasu zacząłam wprowadzać jej warzywa do diety. Gotowałam jej sama w domu. Warzywa brałam od gospodarzy nie pryskane. Jednak spotkałam się z opinią, iż zatruję dziecko podając jej swoje zupki, ponieważ warzywa mają mnóstwo azotanów, które ciągną z wód gruntowych. I teraz mam dylemat, co jej podawać: czy swoje zupy, czy zupy ze słoika i czy te ze słoika aby na pewno nie mają konserwantów i są zdrowsze?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Produkty w słoiczkach dla niemowląt spełniają wszystkie bardzo rygorystyczne wymagania jakościowe w zakresie obecności azotanów i azotynów, metali cieżkich i innych zanieczyszczeń, stawiane przez prawo tego typu wyrobom. Jednocześnie ich skład odpowiada potrzebom rozowojowym dziecka w określonym wieku. Do produktów dla niemowąt nie wolno dodawać konserwantów. Ich trwałość jest uzyskiwana dzięki procesowi technologicznemu podobnemu do domowego wekowania. Dlatego też zarówno żywieniowcy jak i pediatrzy plecają tego typu produkty najmłodszym dzieciom. Proszę pomysleć, że dzięki temu czas, który Pani poświęcała do tej pory na gotowanie, może Pani spędzić ze swoją córeczką, a ona będzie delektować się smacznymi i bezpiecznymi zupkami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE