Wegetarianizm nastolatki z niedowagą [Porada eksperta]

2013-04-02 16:10

Mam 15 lat i niedowagę. Czy w takich okolicznościach wegetarianizm jest dla mnie dobry? Czy może mi zaszkodzić? Czym zastąpić mięso?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Twój organizm bardzo intensywnie się teraz rozwija i rośnie. Dlatego potrzebuje naprawdę wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Ścisła dieta wegetariańska jest dietą niedoborową ponieważ jest kilka składników, które można pozyskać tylko z produktów zwierzęcych. Niedobory w wieku rozwojowym natomiast mogą skutkować jego zaburzeniami, problemami ze zdrowiem, urodą i uczeniem się. Dlatego, szczególnie w przypadku gdy już masz niedowagę, proponowałbym dietę semi-wegetariańską, w której wyklucza się jedynie czerowne mięso, a oprócz produktów roślinnych spożywa się także jaja, mleko, drób i ryby.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE