Wegetarianizm nastolatki z niedowagą [Porada eksperta]

2013-04-02 16:10

Mam 15 lat i niedowagę. Czy w takich okolicznościach wegetarianizm jest dla mnie dobry? Czy może mi zaszkodzić? Czym zastąpić mięso?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Twój organizm bardzo intensywnie się teraz rozwija i rośnie. Dlatego potrzebuje naprawdę wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Ścisła dieta wegetariańska jest dietą niedoborową ponieważ jest kilka składników, które można pozyskać tylko z produktów zwierzęcych. Niedobory w wieku rozwojowym natomiast mogą skutkować jego zaburzeniami, problemami ze zdrowiem, urodą i uczeniem się. Dlatego, szczególnie w przypadku gdy już masz niedowagę, proponowałbym dietę semi-wegetariańską, w której wyklucza się jedynie czerowne mięso, a oprócz produktów roślinnych spożywa się także jaja, mleko, drób i ryby.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".