Koktajle energetyczne - przed treningiem, na śniadanie, zamiast kawy
Koktajle energetyczne błyskawicznie dodadzą ci sił przed treningiem lub przed wyjściem do pracy. Można pić je zamiast kawy, ponieważ naturalnie usuwają senność, zmęczenie oraz poprawiają koncentrację. Warzywno-owocowe szejki są też skarbnicą łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Poznaj przepisy trenerki Agaty Dąbrowskiej na koktajle energetyczne dla sportowców, na śniadanie oraz zamiast kawy.
Spis treści
- Koktajle energetyczne na śniadanie
- Energetyczny koktajl "Poranek w tropikach"
- Koktajl energetyczny "Zielono mi"
- Energetyczny koktajl z karobem/kakao i daktylami
- Energetyzujący tonik z awokado, kiwi i cytrusów
- Smoothie z płatkami owsianymi
- Koktajle energetyczne przed treningiem
- Energetyczny "Power koktajl"
- Koktajl energetyczny z burakiem w towarzystwie marchewki i jabłka
- Dodający energii koktajl ananasowy
- Dlaczego warto pić koktajle energetyczne?
- Koktajle energetyczne po treningu
- Bananowo-orzechowy koktajl
- Dodający energii koktajl szpinakowy
- Koktajl "Bananowo-pomarańczowa quinoa"
- Pobudzające koktajle energetyczne zamiast kawy
- Shake z zielonej herbaty, miodu i cynamonu
- Energetyczny koktajl "Jarmuż, gruszka, imbir"
- Słodkie mleko marchewkowe
Koktajle energetyczne to płynne lub półpłynne potrawy i przekąski, które warto spożywać w chwilach zwiększonego zapotrzebowania energetycznego: przed treningiem lub po nim, na śniadanie oraz zawsze gdy dopada nas zmęczenie. Ich głównymi składnikami są świeże owoce i warzywa, które dokładnie się miksuje lub wyciska z nich sok za pomocą wyciskarki (sokowirówki).
Koktajle energetyczne można przygotowywać na bazie samych owoców lub warzyw, łączyć owoce i warzywa lub dodawać do nich różnorodne produkty, np. mleko krowie lub roślinne, otręby, orzechy, kasze, nasiona, karob, guaranę itd., aby urozmaicać swoje menu o dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki zmiksowanej formie koktajle szybko się wchłaniają z przewodu pokarmowego, zapewniając błyskawiczny przypływ sił oraz poprawę samopoczucia.
Koktajle zrobisz w prosty sposób miksując podane składniki za pomocą blendera (jeśli są twarde, jak np. burak, trzeba wycisnąć je w wyciskarce). W razie potrzeby możesz rozcieńczyć koktajl wodą mineralną.
Poznaj zdrowotne zalety koktajli energetycznych i wypróbuj 14 przepisów na zdrowe i smaczne szejki. Jeśli nie podano inaczej, wszystkie koktajle przygotujesz wrzucając podane składniki do blendera i miksując.
Koktajle energetyczne na śniadanie
Rozbudzające soki przygotowywane z soczystych owoców i lekkich warzyw to doskonały sposób na rozpoczęcia dnia. Możesz obudzić swoje kubki smakowe pysznym sokiem, który bardzo skutecznie przyspieszy Twój metabolizm. Koktajle z samych owoców i warzyw są lekkie, orzeźwiające i stanowią idealny dodatek do śniadania, wzbogacając je o dodatkowe witaminy i minerały.
Owoce i warzywa potrzebne do wykonania koktajlu należy wcześniej dokładnie umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki.
Jeżeli chcesz zastąpić śniadanie energetycznym koktajlem, świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie go z dodatkiem płatków owsianych, otrębów, orzechów czy kakao, które dają uczucie sytości na dłużej.
Energetyczny koktajl "Poranek w tropikach"
- 2 mango
- 1 limonka
- 1 papaja
- 1 pomarańcza
- 10 listków świeżej mięty
Mango zawiera bardzo dużo potasu, który pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi i daje poczucie sytości. Ma też w sobie sporo enzymów odpowiedzialnych za rozkład białek, dzięki czemu znakomicie poprawia trawienie. Świeża mięta ma silny aromat, który stymuluje ślinianki, co także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego.
Koktajl energetyczny "Zielono mi"
(przepis na około 2 szklanki soku – 500 ml)
- 3 kiwi
- 3 zielone jabłka
- 1 ogórek
- 10 listków świeżej mięty
Jabłka pomagają utrzymać właściwy poziom cukru we krwi dzięki dużej zawartości kwercetyny - flawonoidu, który spowalnia proces trawienia węglowodanów. Dzięki temu pozwalają na dłużej zachować energię. Kiwi to bardzo bogate źródło witaminy C, która daje ogromnego kopa energetycznego. Należy do produktów o niskim indeksie glikemicznym, zatem pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi oraz daje poczucie sytości.
Energetyczny koktajl z karobem/kakao i daktylami
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego
- 2 dojrzałe banany
- 2 łyżki karobu lub kakao
- 8 suszonych posiekanych daktyli
- 2 łyżki ziaren słonecznika
- 4 łyżki płatków owsianych
Kakao jest bardzo dobrym źródłem magnezu, który wpływa na sprawność komórek nerwowych, a co za tym idzie zapewnia wydajniejszą pracę mózgu, lepszą koncentrację i mniejszą nerwowość. Kakao zawiera też dużą ilość przeciwutleniaczy, które mają właściwości antynowotworowe, antywirusowe, chronią przed chorobami skóry i zapewniają dłuższą młodość. Dodatek kakao do koktajlu energetycznego może wpłynąć na poprawę nastroju, ponieważ po jego spożyciu produkowane są w mózgu serotonina i dopamina zwane hormonami szczęścia.
Karob, czyli mączka chleba świętojańskiego, wygląda jak trochę tańsze kakao – jest jaśniejszym proszkiem, ale wcale nie gorszym. Przewyższa kakao różnorodnością składników odżywczych, a dodatkowo jest od niego słodszy. W porównaniu do kakao ma zdecydowanie więcej miedzi, cynku i trzy razy więcej wapnia. Karob zawiera także witaminę B12, która znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, przez co składnik ten polecany jest zwłaszcza weganom. To idealny zamiennik dla alergików lub osób uczulonych na kakao.
Energetyzujący tonik z awokado, kiwi i cytrusów
- 2 pomarańcze
- 1 grejpfrut
- 1 kiwi
- 1 awokado
- 3 gałązki selera naciowego
Awokado ma wyjątkowy, lekko orzechowy smak i nadaje koktajlom kremową konsystencję. Zawiera bardzo dużo wartościowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają przyswajać substancje o działaniu przeciwutleniającym, a także chronią serce i stawy. Pamiętaj, aby spożywać awokado z umiarem, ponieważ ze względu na wysoką zwartość tłuszczu 1 owoc ma aż 430 kcal. Jest to jednak tłuszcz dobry dla zdrowia, który pomaga obniżać poziom złego cholesterolu oraz przeciwdziała nowotworom prostaty i piersi.
Smoothie z płatkami owsianymi
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego
- ¼ szklanki płatków owsianych
- 2 banany
- 50 g owoców leśnych (świeżych lub mrożonych)
- 1 łyżeczka miodu
Płatki owsiane pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi dzięki zawartości beta-glukanu - rozpuszczalnego w wodzie błonnika, który zmniejsza poziom hormonu głodu, cholecystokininy. Dodając ten pełnoziarnisty produkt do koktajlu energetycznego, możesz dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto, Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne z Dallas przestawiło wyniki badań wskazujące na przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości płatków owsianych. Płatki owsiane polecane są zwłaszcza osobom aktywnym, uprawiającym sport, narażonym na duży wysiłek umysłowy.
Do każdego koktajlu warto dodawać nasiona chia - to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Porcja 15 g nasion zawiera:
- 3 razy więcej kwasów omega-3 niż dziki łosoś, dzięki czemu poprawiają pracę mózgu, nastrój i koncentrację;
- 15 razy więcej magnezu niż brokuły, przez co pozytywnie wpływają na układ nerwowy;
- 6 razy więcej wapnia niż mleko;
- 3 razy więcej żelaza niż szpinak, dzięki czemu chronią przed anemią;
- 2 razy więcej błonnika niż otręby - błonnik daje poczucie sytości, spowalnia trawienie węglowodanów i wchłanianie cukrów prostych.
To ważne powody, dla których za każdym razem warto dodawać przynajmniej łyżkę (10 g) nasion chia do ulubionego koktajlu energetycznego.
Walory zdrowotne i odżywcze energetycznego szejka będą jeszcze większe, jeśli oprócz chia dodamy do niego otręby, czyli otoczki zbóż: żyta, pszenicy i owsa. Zawierają bardzo dużą ilość błonnika, dzięki czemu na długo zapewniają uczucie sytości wspomagając w ten sposób proces odchudzania. Otręby oczyszczają jelita ze wszystkich pozostałości, przeciwdziałając w ten sposób chorobom układu pokarmowego. Największą ilością błonnika odznaczają się otręby pszenne.
Uwaga! Nie dodawaj otrębów do koktajlu przed treningiem, ponieważ potrzebują więcej czasu na strawienie.
Pamiętaj, że efektywny trening zaczyna się już w kuchni. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego od Poradnika Zdrowie. Wybierz plan dla osób aktywnych i jedz adekwatnie do uprawianego sportu. Zwiększaj wydolność, wspieraj proces regeneracji organizmu i bądź zawsze pod stałą opieką doświadczonych dietetyków.
Koktajle energetyczne przed treningiem
Sportowcy potrzebują szybkiego doładowania energetycznego, dlatego posiłek w formie koktajlu to idealne rozwiązanie. Nie obciąża żołądka, można spożyć go na krótki czas przed wysiłkiem i strawi się na tyle szybko, że nie będzie zalegał w żołądku podczas trenowania. Ponadto, forma płynna szybciej dotrze do komórek, które zostaną odżywione niemal bezpośrednio po spożyciu koktajlu.
Czytaj też: Co pić podczas treningu? Zasady nawadniania w trakcie ćwiczeń
Energetyczny "Power koktajl"
- 1 banan
- 1 pomarańcza
- 1 mały kawałek imbiru
- 1 pokruszona tabletka guarany
- ½ łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki płatków owsianych
- 1 łyżka siemienia lnianego
Guarana, zwana inaczej Paulinia cupana, zawiera więcej kofeiny niż ziarenka kawy. Paulinia cupana pełni rolę suplementu diety dzięki swoim właściwościom pobudzającym. Skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia fizycznego oraz psychicznego, a także poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, wpływając na lepszą koncentrację. Nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby chore na cukrzycę, zmagające się z nadciśnieniem i arytmią serca.
Koktajl energetyczny z burakiem w towarzystwie marchewki i jabłka
- 1 burak
- 1 marchewka
- 1 jabłko
Koktajl przygotujesz wyciskając warzywa w wyciskarce.
Buraki wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Eksperyment wykonany przez naukowców z Queen Mary, University of London wykazały, że wystarczy pić 1 szklankę soku z buraków dziennie, aby ciśnienie trwale się obniżyło. Buraki posiadają też w swoim składzie nieorganiczne azotany, które po przemianie do tlenku azotu usprawniają przepływ krwi, dotlenienie i odżywienie komórek mięśniowych. Dzięki temu buraki poprawiają zdolności wysiłkowe. Potwierdził to eksperyment naukowców z Zakładu Żywienie i Dietetyki Uniwersytetu w Saint Louis, którzy sprawdzili, jakie efekty może przynieść spożycie pieczonych buraków przed wysiłkiem fizycznym. Dla porównania drugiej grupie osób podano żurawinę, która nie zawiera azotanów. Zdecydowanie lepsze wyniki w teście uzyskali ochotnicy, którzy zjedli wcześniej buraki. Dodatkowo osoby, które spożyły pieczone buraki, odczuły po wysiłku znacznie mniejsze zmęczenie niż osoby, którym podano żurawinę.
Dodający energii koktajl ananasowy
- 5 plastrów ananasa
- 1 tabletka guarany
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego
Ananas stanowi dobre źródło manganu, miedzi, potasu, witaminy C, błonnika, witamin z grupy B, wapnia, beta-karotenu i cynku. Jest polecany osobom uprawiającym sport, ponieważ zawiera unikalny zestaw enzymów i kwasów organicznych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejszy enzym w ananasie, bromelina, reguluje przemianę materii, zwiększa przyswajalność białka i oczyszcza przewód pokarmowy.
Dlaczego warto pić koktajle energetyczne?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto pić koktajle energetyczne ze świeżych owoców i warzyw. Tak przygotowane szejki poprawiają samopoczucie, dają zastrzyk energii, pozytywnie wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci, chronią przed chorobami. Soki ze świeżych owoców i warzyw są nie tylko bardzo smaczne, ale dobrze przyswajalne przez organizm.
Korzyści płynących z picia soków jest naprawdę mnóstwo: mogą stanowić zdrowy, pełnowartościowy posiłek lub są jego idealnym uzupełnieniem w niezbędne składniki pokarmowe, wzmacniają układ odpornościowy oraz oczyszczają organizm z toksyn. Ponadto picie koktajlów energetycznych to jeden z najzdrowszych nawyków żywieniowych, który może pomóc w walce z różnymi dolegliwościami. Osoby odchudzające się z pewnością mogą zaświadczyć, ze wkomponowanie zdrowych warzywno-owocowych soków (szczególnie tych zielonych) do codziennego jadłospisu ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.
Koktajle energetyczne po treningu
Po okresie wysiłku warto zaopatrzyć organizm w składniki mineralne, witaminy i elektrolity, które zostały utracone wraz z potem. Po ćwiczeniach należy dostarczyć nie tylko węglowodany, aby uzupełnić utracone podczas treningu zapasy glikogenu mięśniowego, ale też białka, aby odbudować i zregenerować mięśnie.
Bananowo-orzechowy koktajl
- 1 dojrzały banan
- 1 łyżka wiórków kokosowych
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 1 łyżka posiekanych migdałów
- 3 posiekane daktyle suszone
- 1 szklanka wody kokosowej
Banan stanowi cenne źródło węglowodanów i potasu, co ma bardzo duże znaczenie w okresie powysiłkowym. Ze względu na fakt, że banany praktycznie nie mają w swoim składzie białka zaleca się, aby spożywać je w towarzystwie pokarmów będących źródłem niezbędnych aminokwasów, takich jak np. mleko. Po treningu zalecane są dojrzałe banany zawierające więcej węglowodanów prostych, które są łatwiej przyswajalne.
Dodający energii koktajl szpinakowy
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 1 garść świeżego szpinaku
- 1 łyżka spiruliny
- 1 łyżka nasion słonecznika
- 1 łyżka miodu
Spirulina to alga morska zawierająca aż 70% białka, w tym grupę niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam zsyntetyzować. Białko to cechuje się bardzo dużą przyswajalnością, dzięki czemu jego zdecydowana większość zostanie rozłożona na aminokwasy, dostarczona do mięśni i przebudowana we własne białko. Dodatek spiruliny do koktajlu energetycznego pomoże zregenerować mięśnie po intensywnym wysiłku.
Woda kokosowa to naturalny izotonik i idealny napój dla sportowców. Jest bogata w magnez, wapń, potas, fosfor, witaminę C oraz witaminy z grupy B, dzięki czemu świetnie nawadnia i uzupełnia elektrolity utracone podczas wysiłku fizycznego. Co więcej, woda kokosowa zawiera cukry, błonnik pokarmowy, białka, antyoksydanty, witaminy i minerały w proporcjach zbliżonych do osocza krwi.
Koktajl "Bananowo-pomarańczowa quinoa"
- 1 banan
- 1 pomarańcza
- ½ szklanki ugotowanej komosy ryżowej
- woda mineralna do rozcieńczenia
Quinoa, inaczej komosa ryżowa, jest zaliczana do „superfood”, czyli żywność o nieprzeciętnych właściwościach odżywczych. Quinoa nie jest zbożem, choć bywa z produktami zbożowymi porównywana i przedstawiana jako lepsza dla nich alternatywa. Ma w swoim składzie nie tylko węglowodany, ale też białko i dobrej jakości tłuszcz (z przewagą kwasów nienasyconych), błonnik oraz sporą dawkę witamin i składników mineralnych, a także flawonoidów takich jak kwercetyna. Kwercetyna znacznie poprawia wydolność tlenową organizmu.
Autorką przepisów jest Agata Dąbrowska - certyfikowana trenerka personalna klasy międzynarodowej, instruktorka fitness, dietetyczka oraz absolwentka Chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Ze sportem związana od 4 lat.
Wielka pasjonatka fitnessu oraz zdrowego odżywiania. Prawdziwy wulkan energii, który potrafi zmotywować niemalże każdego do walki o lepsze zdrowie i piękną sylwetkę. Prywatnie uwielbia gotować. W jej kuchni każde danie jest w stanie zrobić w wersji fit. Jej motto: „Aby osiągnąć sukces pierwsze, co musisz zrobić, to zakochać się w ciężkiej pracy”.
Pobudzające koktajle energetyczne zamiast kawy
Potrzebujesz solidnego rozbudzenia z rana? Na pytanie, czy chcesz kawę czy herbatę odpowiadasz stanowczym tonem: „Poproszę kawę – dożylnie”? Statystyczny Polak wypija 95 litrów kawy rocznie. Polska jest 11 krajem w czołówce światowej, pod względem spożycia kawy. 2 filiżanki tego napoju dziennie mogą przynieść pozytywne korzyści dla zdrowia, ale niestety bardzo często sięgamy po znacznie więcej... Cztery kubki? To trochę za dużo. Bardzo możliwe, że twój organizm przyzwyczaił się już do kofeiny i tak naprawdę po jej spożyciu nie odczuwasz przypływu energii, wręcz przeciwnie - czujesz się ospały i zmęczony.
Koktajle energetyczne zawierają więcej witamin niż przetworzone warzywa i owoce. Podczas przetwarzania żywności wysoka temperatura niszczy zawarte w niej mikroelementy.
Ale jest na to rada - spróbuj zamienić chociaż 1 filiżankę kawy na sok, który dodaje energii. Pobudzające koktajle energetyczne składają się ze zdrowych składników pozwalających utrzymać dobrą formę i sprawność psychiczną nie tylko na chwilę, lecz w ciągu całego dnia.
Shake z zielonej herbaty, miodu i cynamonu
- 1 szklanka schłodzonego naparu z zielonej herbaty
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżka posiekanych migdałów
- 1 banan
- 1 łyżka miodu
- ¼ łyżeczki cynamonu
Zielona herbata jest bogatym źródłem teiny, która skutecznie pobudza organizm. Dzięki zielonej herbacie znika uczucie senności i znużenia, poprawia się pamięć i koncentracja. Napój ten jest zasobny w antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Cynamon to najstarsza przyprawa świata. Z powodzeniem zaspokaja apetyt na słodycze, pomaga więc w walc z niechcianymi kilogramami. Dodanie cynamonu do koktajlu lub potrawy obniża jego indeks glikemiczny, co zapobiega wahaniom insuliny po każdym posiłku.
Energetyczny koktajl "Jarmuż, gruszka, imbir"
- 2 garści jarmużu
- 2 gruszki
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka obranego, drobno posiekanego imbiru
- 1 łyżeczka siemienia lnianego
Jarmuż to niskokaloryczne warzywo bogate w błonnik. W 100 g jest około 30 kcal i 5 g błonnika. Ze względu na bardzo dużą zawartość żelaza, często jest nazywany „nową wołowiną”. To dobre źródło witaminy K, która chroni przed rakiem, wpływa pozytywnie na stan kości oraz zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Jarmuż to też skarbnica witaminy C odpowiedzialnej za odporność organizmu oraz witaminy A, która korzystnie wpływa na stan cery, włosów i paznokci.
Imbir jest królem wśród produktów wspomagających walkę z przeziębieniem – o tym przekonał się zapewne każdy. Jednak to nie jedyne właściwości imbiru. Imbir m.in. poprawia koncentrację, rozgrzewa organizm, ułatwia trawienie, oczyszcza z toksyn oraz przyspiesza metabolizm. Ma wyrazisty, pobudzający aromat i ostry smak.
Słodkie mleko marchewkowe
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 2 bataty
- 4 marchewki
- 5 zmielonych migdałów
- 1 łyżka suszonej żurawiny
Bataty, marchewki i żurawinę wyciśnij w wyciskarce do soków. Następnie przelej do oddzielnego naczynia i zmieszaj z mlekiem kokosowym oraz mielonymi migdałami.
Bataty, choć rzadko goszczą na polskich stołach, warto jeść częściej. Należą do warzyw, które mają niski indeks glikemiczny (IG=54) i które pomagają stabilizować poziom cukru we krwi. Słodkie ziemniaki zawdzięczają swój pomarańczowy kolor karotenoidom beta-karotenu. Beta-karoten to przeciwutleniacz doskonale zwalczający wolne rodniki. Udowodniono, że może on wspomagać układ odpornościowy, obniżać ryzyko chorób serca i raka. Bataty to także bardzo dobre źródło energii, gdyż w głównej mierze magazynują węglowodany (skrobia).
Orzechy zawierają dużo białka i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są prawdziwą skarbnicą antyoksydantów, sprzyjających prawidłowej pracy serca. Orzechy dostarczają dużej ilości energii dzięki obecności aminokwasu – tryptofanu. Przygotowując koktajl należy je najpierw namoczyć w wodzie, a dopiero potem wrzucić do blendera.
Ziołem znanym ze swoich właściwości pobudzających jest czystek. Regularne picie naparu z tej rośliny przywraca siły witalne i dodaje energii. Ponadto, czystek ma wiele innych właściwości zdrowotnych: m.in. zwiększa odporność, neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się i rozwój nowotworów, hamuje stany zapalne w organizmie.