Taniec
Taniec towarzyszy ludzkości od samych jej początków. Był wykorzystywany – i nadal jest – jako sposób ekspresji poprzez ruch, pokaz umiejętności sportowych, a także świetna zabawa i okazja do spalenia kalorii. Taniec może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Znacznie ważniejsza jest rytmika, wyczucie poszczególnych dźwięków i przełożenie ich na ruch. Zawody taneczne odbywają się w dwóch specjalizacjach – standardowej oraz latynoamerykańskiej. Niezależnie …
Taniec to świetna okazja do ruchu o umiarkowanej intensywności. W łatwy i przyjemny sposób można pracować nad swoją kondycją, obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć zakres mobilności w stawach. Przy okazji nabywamy praktycznej umiejętności, która przyda się podczas każdej zabawy, wesela lub imprezy.
Nauka tańca skutecznie poprawia koordynację ruchową, równowagę, a także wyszczupla i ujędrnia sylwetkę. Wbrew pozorom podczas tańca wzmacniają się również mięśnie, głównie te posturalne. Nauka trzymania ramy tanecznej i ciągła praca na nogach sprawiają, że wolniej się męczymy. Naturalny ruch wywiera zbawienny efekt na stawy, zwłaszcza skokowe, kolan i bioder, które szybciej się wzmacniają. Badania naukowe wskazują także na pozytywny związek między tańcem a zmniejszeniem się objawów demencji. Precyzyjne kroki i skupienie na muzyce wzmagają koncentrację.
Taniec to doskonała okazja do poznania nowych ludzi i zawiązania przyjaźni. Osoby, które ćwiczą taniec towarzyski chętniej wychodzą na parkiet, są bardziej pewne siebie, otwarte i chętniej podejmują nowe inicjatywy.
Do tańców turniejowych klasycznych zaliczamy walc angielski i wiedeński, tango, foxtrot i quickstep. Z kolei tańce latynoamerykańskie to salsa, cha-cha, samba, jive i pasodoble. Przykładowe tańce towarzyskie obejmują rock and roll, twist, disco sambę oraz kizombę.
Szkoły tańca najczęściej uczą wszystkich technik turniejowych oraz wybranych technik użytkowych. Co ciekawe, taniec nie został zaklasyfikowany jako dyscyplina olimpijska. Tancerze sportowi startujący w turniejach są klasyfikowani według umiejętności i przypisywani do określonych kategorii – od E do A oraz S (od najsłabszej do najlepszej).