Ćwiczenia dla kobiet w ciąży [Porada eksperta]

2013-04-02 20:40

Witam! Jestem otyła, ważę 85 kg przy wzroście 162 cm. Jestem w drugim miesiącu ciąży i chciałabym się dowiedzieć, jakie ćwiczenia mogę wykonywać, aby nie przytyć zbyt dużo w ciąży? Nie myślę tu o odchudzaniu, ale o ćwczeniach, które zapobiegną przyrostowi zbędnego tłuszczu. Nie mogę chodzić na basen, bo, po pierwsze, nie umiem pływać, a po drugie - wstydziłabym się tam pójść. Nie stać mnie na klub fitnes czy coś w tym rodzaju. Chodziłoby mi raczej o jakieś bezpieczne ćwiczenia do wykonania w domu. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedż!

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Aleksandro, aby nie przytyć, należy stosować zasadę, w której powinna być równowaga pomiędzy dostarczaniem do organizmu kalorii w postaci jedzenia, a ich wydatkowaniem poprzez aktywność fizyczną. Mówiąc dokładniej - należy więcej ich zużywać, niż dostarczać. Nie mówię tutaj o jakiejś diecie, ale o racjonalnym odżywianiu bez objadania się, czyli o jedzeniu zdrowych produktów w postaci małych porcji w ciągu całego dnia. To racjonalne odżywianie należy połączyć z aktywnością fizyczną w postaci spacerów, maszerowania w terenie lub wykonywania ćwiczeń na domowym stepperze lub rowerze. Pamiętaj jednak, że ciąża jest bardzo wyjątkowym, a czasem także dosyć trudnym okresem dla każdej kobiety. Powinnaś więc przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.