Bieganie a ból stawów [Porada eksperta]
Mam w domu bieżnie treningową. Zacząłem od chodzenia (5-6 km/godz) i z powodu lekkiego bólu w piętach kupiłem wkładki amortyzujące. Stopniowo zacząłem wprowadzać krótkie odcinki biegu (12-15 km/godz). Po kilku dniach zauważyłem, że znowu bolą mnie pięty oraz stawy skokowe. Zredukowałem bieżnię drastycznie, ale nie widzę poprawy. Ból stawów objawia się szczególnie przy schodzeniu ze schodów. Sam ból nie jest duży, ale pogarsza go obawa, że nie udźwignę własnego ciała. W czym przesadziłem? Jak się tego pozbyć? Roman
Mimo dużej popularności bieganie w porównaniu z innymi rodzajami sportów wytrzymałościowych ma poważną wadę. Wiąże się z silnym obciążeniem stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, jak również kręgosłupa lędźwiowego. Przy jeździe na rowerze maksymalne obciążenia w obrębie stawów biodrowych wynoszą ok. 70 kg, podczas gdy obciążenia podczas lekkiego biegu są już pięciokrotnie wyższe, a wraz ze wzrostem tempa i trudności mogą się zwiększać nawet dziesięciokrotnie. Ból stóp lub/i stawów w czasie biegania może mieć różne przyczyny i może być spowodowany: a)stosowaniem niewłaściwie dobranego obuwia, które powinno mieć system amortyzujący wstrząsy b)nieprawidłową techniką biegu (w czasie biegu pierwszy kontakt z podłożem ma pięta, po niej śródstopie i na końcu palce) c)zbyt dużą wagą (lub nadwagą) osoby ćwiczącej w stosunku do budowy i wytrzymałości kośćca i stawów d)zbyt intensywnym tempem (nacisk na stopę zwiększa się wraz z tempem przeciętnie 3-4 razy) e)budową stawów i kości oraz związanymi z nimi naturalnym "zużyciem i osłabieniem " wraz z upływem czasu. Trudno jest powiedzieć, która z tych przyczyn powoduje u Ciebie ból. Jedno jest pewne, jest on reakcją obronną i sygnałem od organizmu, że coś się w nim dzieje nieprawidłowego.Proponuję ci powrócić do marszu na bieżni w wolnym, średnioszybkim i szybkim tempie. W celu zwiększenia intensywności możesz zastosować regulację pochylenia bieżni, a przy powracających dolegliwościach udać się do lekarza specjalisty w celu znalezienia przyczyny.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.
Inne porady tego eksperta