Wyszczuplanie ud i bioder [Porada eksperta]

2013-04-08 14:34

Bardzo proszę o wskazanie ćwiczeń możliwych do wykonywania w domu pozwalających wyszczuplić uda, biodra oraz pośladki. Czy ćwiczenia na stepperze mogą dać dobre efekty?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Ćwiczeń na dolne partie ciała obejmujące przód, tył i wewnętrzną stronę ud, oraz pośladki i biodra jest naprawdę bardzo wiele. Podam ci kilka przykładowych, aczkolwiek postaraj się "poszperać" w kobiecych czasopismach i znaleźć jeszcze jakieś ćwiczenia na interesujące cię partie ciała. Mając dokładne opisy ćwiczeń oraz zdjęcia będziesz miała pewność, że wykonujesz je poprawnie, a prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń oraz systematyczność w ich wykonywaniu jest połową sukcesu. Ćwiczenia te pomogą ci w kształtowaniu i ujędrnianiu mięśni, natomiast stepper pomoże w spaleniu tkanki tłuszczowej, która również lubi się gromadzić w okolicach ud i bioder właśnie. Połączenie więc ok. 30 minutowych ćwiczeń z 30 minutową pracą na stepperze 3-4 razy w tygodniu powinno już po miesiącu ćwiczeń połączonych z rozsądnym odżywianiem przynieść pierwsze efekty. A oto przykładowe ćwiczenia: 1.Połóż się na boku, oprzyj dolną rękę no łokciu i ugnij dolną nogę. Podnoś wyprostowaną górną nogę w wolnym tempie. Zrób 3 serie po 16-20 powtórzeń. Pamiętaj o zmianie nogi. 2. W tej samej pozycji postaw ugiętą górną nogę na podłodze i unoś wyprostowaną dolną nogę napinając wewnętrzne mięśnie ud. Zrób 3 serie po 16-20 powtórzeń. Zmień nogę ćwiczącą. 3.Zrób klęk, prawą rękę oprzyj na łokciu i przedramieniu a lewą na dłoni. Lewą nogę ugnij w kolanie i podnoś do boku do wysokości bioder. Zrób taką samą ilość serii i powtórzeń jak w poprzednim ćwiczeniu.Teraz podnieś ugiętą nogę do góry napinając mięśnie pośladków i znowu zrób taką samą ilość serii i powtórzeń. Zmień nogę i powtórz oba ćwiczenia. Pozdrawiam i życzę powodzenia w treningach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.