Kołyska na mięsnie brzucha [Porada eksperta]

2013-04-08 14:10

Chciałabym zakupić kołyskę na mięśnie brzucha, ale nie wiem, czy ten przyrząd jest skuteczny. Może skuteczniejsze są tradycyjne "brzuszki"?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Różnica w ćwiczeniach tradycyjnych oraz tych wykonywanych przy pomocy kołyski polega na ułożeniu ramion. W ćwiczeniach tradycyjnych ramiona są najczęściej zaplecione za głową. Takie ich ułożenie powoduje często napięcia w okolicy karku i szyi lub nadmiernie wykorzystywanie ramion w ćwiczeniu poprzez przesuwanie łokci do przodu. W kołysce ramiona są oparte na specjalnym stelażu, dzięki czemu mamy większy komfort ćwiczeń i uzyskujemy lepszą izolację pracujących mięśni brzucha. Moim zdaniem różnica w skuteczności ćwiczeń jest niewielka, za to lepszy jest komfort ćwiczeń (wygodne ułożenie głowy na poduszce i ramion na stelażu). Jeśli nie masz problemów z napięciem w odcinku szyjnym kręgosłupa i potrafisz prawidłowo pod względem technicznym wykonywać ćwiczenia, urządzenie to nie jest dla Ciebie zbyt potrzebne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.