Skóra po odchudzaniu [Porada eksperta]

2013-04-08 11:08

Chciałabym wymodelować sobie biodra i brzuch oraz uda. Straciłam na wadze, ale nie przez cwiczenia, tylko przez dietę, jakieś 3 lata temu. Została mi obwisła skóra. Teraz gdy próbuje ćwiczyć, owszem, zmniejsza się waga, ale skóra się nie kurczy. Zmniejsza się obwód ciała, ale na krótko, bo pózniej znowu tyję. Proszęe i przykładowe ćwiczenia.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Małgorzato, kiedy chudniemy za pomocą diety, bez połączenia jej z ćwiczeniami fizycznymi, zmniejsza nam się ilość tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej. Ciało staje się wiotkie, a skóra pozbawiona jest napięcia. Powinnaś więc wykonywać ćwiczenia aerobowe spalające tkankę tłuszczową oraz ćwiczenia wzmacniające, budujące mięśnie. Ćwiczenia aerobowe w postaci treningu na rowerze stacjonarnym, orbitreku, a także maszerowanie, jazda na rolkach, jazda na rowerze w terenie lub pływanie regulują przemianę materii w organizmie i spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Uchronią Cię także przed efektem "jo-jo" pojawiającym się podczas stosowania diety. Trening na siłowni albo zajęcia fitness, takie jak tbc czy body pump, kształtują mięśnie, poprawiając ich wygląd i napięcie oraz wpływają na wygląd skóry. Niestety nie napisałaś, ile kilogramów udało Ci się schudnąć. Jeżeli szybko i drastycznie straciłaś na wadze, to rzeczywiście mogła pozostać obwisła skóra. Oprócz ćwiczeń możesz też spróbować wesprzeć się zabiegami na ciało w salonach kosmetycznych, działającymi bezpośrednio na skórę w celu jej ujędrnienia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.