Jakie przyrządy na siłowni wybrać, aby schudnąć? [Porada eksperta]
Dwa tygodnie temu rozpoczęłam trening na siłowni. Chcę schudnąć około 20 kg i poprawić kondycję. Problem w tym, że na mojej siłowni nie ma osób kompetentnych i nigdy nie otrzymałam odpowiedzi na pytania. Nie zmienię jednak siłowni wiec potrzebuje porady osoby kompetentnej. Jeśli to nie jest problem proszę o program treningowy aby schudnąć. Jestem typem duża gruszka. Jak do tej pory ćwiczę na bieżni, rower, steper, nart, ćwiczenia na klatkę piersiową i brzuszki o własnych siłach (nie lubię przyrządów na brzuch). Czy powinnam utrzymywać jakieś tempo, ilość powtórzeń, obciążenie no i puls?
Niezbędnym elementem potrzebnym do spalenia tkanki tłuszczowej jest trening aerobowy o umiarkowanej intensywności wykonywany 2-4 razy w tygodniu przez około 30-40 minut. Może to być trening na maszynach o których wspomniałaś, pod warunkiem, że będziesz trenować w optymalnej intensywności do spalania tkanki tłuszczowej a więc w granicach tętna pomiędzy 65 a 85 proc. tętna maksymalnego. Tętno maksymalne oblicza się według wzoru 226 - wiek. Do tego treningu możesz dołączyć ćwiczenia na siłowni koncentrując się na górnych partiach ciała. Typ budowy określany mianem "gruszki" ma tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej na biodrach, pośladkach i udach, podczas gdy górne partie ciała pozostają wiotkie. Twoją budowę zawdzięczasz genetyce i dlatego tracące na wadze "gruszka" staje się szczuplejsza, ale zachowuje dawne proporcje - tzn. obszerniejszy dół niż górę. Ćwiczenia wzmacniające górne partie ciała, wykonywane na siłowni, poprawią masę mięśniową i pomogą kształtować odpowiednie proporcje dla twojej budowy. Wykonuj ćwiczenia na klatkę piersiową, ramiona i barki, stosując średnie obciążenia w ilości powtórzeń około 15, w 2-3 seriach na każdą grupę mięśniową. Nie mniej ważne od treningu jest także właściwe odżywianie. W swoim jadłospisie staraj się zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów w postaci cukru, słodyczy, mąki pszennej, białego pieczywa, makaronów, owoców i soków owocowych a także tłuszczy. Staraj się jeść produkty zawierające jak największe ilości błonnika pokarmowego, a więc gruboziarniste pieczywo, kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, płatki owsiane, surowe warzywa. Źródłem białka powinno być przede wszystkim gotowane lub grillowane chude mięso lub ryby. Pamiętaj także, aby jeść w małych ilościach 4-5 razy dziennie oraz pić 1,5-2,0 litry niegazowanej wody.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.
Inne porady tego eksperta