szerokie biodra [Porada eksperta]

2013-04-08 13:28

Mam bardzo szerokie biodra. Chciałabym poznać jakieś ćwiczenia na zmniejszenie ich wymiarów. Czy istnieją takie specjalne ćwiczenia? - Malwina

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Malwino, mając na myśli szerokie biodra, mówisz najprawdopodobniej o szerokim rozstawieniu kości miednicy, połączonym z "obudową " w postaci nagromadzonej w tych rejonach tkanki tłuszczowej. Szerokie ułożenie kości miednicy jest uwarunkowane genetycznie i jedynym sposobem na poprawienie sylwetki jest rozbudowanie mięśni obręczy barkowej i ramion. Dzięki temu Twoje ciało będzie wyglądać proporcjonalnie, a szerokie biodra nie będą przykuwać tak uwagi. Nadmiaru tkanki tłuszczowej możesz się pozbyć za pomocą treningu aerobowego, wykonywanego w umiarkowanym tempie, systematycznie 3-5 razy w tygodniu i przez co najmniej 40-60 minut. Może to być też jazda na rowerze, energiczny marsz w terenie, trening na stepperze lub bieżni, jazda na rolkach lub pływanie. Intensywność treningu najlepiej jest określić w oparciu o tętno maksymalne, czyli najwyższe tętno, w jakim może pracować nasze serce podczas maksymalnego wysiłku w ciągu jednej minuty. Najłatwiej jest je oszacować według wzoru: 220 minus wiek - dla mężczyzn i 226 minus wiek - dla kobiet. Wartość, którą otrzymaliśmy to nasze tętno maksymalne. Optymalnym dla spalenia tkanki tłuszczowej i rozwinięcia wytrzymałości jest przedział od 65% do 85% tętna maksymalnego. Np. mężczyzna w wieku 30 lat ma tętno maksymalne o wartości 190 uderzeń na minutę, a przedzieł tętna odpowiedni dla spalania tkanki tłuszczowej waha się pomiędzy: 190x65%=123 i 190x85% = 161. Tętno wysiłkowe można mierzyć, przykładając palce do tętnicy szyjnej lub za pomocą monitora pracy serca.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.