Płaska pupa [Porada eksperta]

2013-04-08 12:56

Mam 15 lat i mam płaską pupę. Moja mama też ma płaska pupę, a ja nie chce mieć takiej pupy jak ona. W szkole koleżanki się ze mnie śmieją, że w ogóle nie mam pupy. Czy są ćwiczenia ktore pomogłyby mi podnieść pośladki, powiększyć i zaokrąglić je? Czy to w ogóle jest możliwe?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Jest bardzo wiele ćwiczeń wzmacniających i poprawiających wygląd i kształt pośladków. Możesz ćwiczyć w domu, uczęszczać na zajęcia fitness do klubu lub korzystać ze specjalnych maszyn na siłowni. Jeżeli zdecydujesz się ćwiczyć w domu, wykonuj ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu, po 15-20 powtórzeń. Aby zwiększyć intensywność ćwiczeń możesz używać specjalnych obciążeń 0,75-1.0 kg. Ćwiczenie 1 Stań w niewielkim rozkroku, ramiona możesz oprzeć na biodrach. Zrób duży wykrok prawą nogą do tyłu tak, aby kolano nogi z przodu nie wysuwało się poza palce stopy. Tułów powinien być wyprostowany, brzuch napięty. Wróć do pozycji wyjściowej i zmień nogę ćwiczącą. Ćwiczenie 2 Stań w rozkroku ze stopami ustawionymi na szerokość bioder, ramiona oprzyj na biodrach. Zrób przysiad tak, jakbyś chciała usiąść na krześle, ciężar ciała przenieś na pięty obu stóp. Tułów staraj się opuścić jak najniżej, aż do punktu, w którym uda będą ustawione równolegle do podłogi. Wytrzymaj przysiad 5-10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie 3 Zrób klęk opierając się na przedramionach. Unieś ugiętą w kolanie nogę napinając mięśnie pośladków i wróć do pozycji wyjściowej. Zmień nogę ćwiczącą. Ćwiczenie 4 Połóż sie na plecach, ugnij nogi w kolanach i unieś biodra do góry. Pomiędzy kolana możesz włożyć małą gumową piłkę. Unieś miednicę do góry jednocześnie napinając mięśnie pośladków i ściskając piłę kolanami. Ćwiczenie 5 Stań przodem do krzesła, połóż dłonie na oparciu. Unieś jedną nogę do tyłu tak, aby aby utworzył się kąt prosty pomiędzy udem a podudziem. Udo powinno być nieznacznie odwiedzione do tyłu a pośladki napięte. Przenieś nogę małymi ruchami do tyłu nie poruszając górnymi partiami ciała. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.