Odchudzanie a biust [Porada eksperta]

2013-04-08 13:11

Mam zamiar rozpocząć ćwiczenia na siłowni. Chciałabym schudnąć ok. 3 kg. Czy jeśli tyle schudnę, stanę się też szczuplejsza na twarzy? Mam trochę pulchne policzki. Drugie moje pytanie dotyczy biustu. Bardzo mi zależy na tym, żeby wyszczuplić uda i w tym zakresie będę wykonywała ćwiczenia. Boję się jednak, że po utracie 3 kilogramów, stracę również swój piękny biust. Teraz mam w obwodzie klatki piersiowej 92 cm. Podoba mi się mój biust i nie chciałabym go stracić. Czy jeśli zaczęłabym ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, to udałoby mi się zachować dotychczasowy obwód? Bardzo mi na tym zależy.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Niestety, nie jest możliwe zrzucanie tkanki tłuszczowej z wybranych części ciała, na których nam najbardziej zależy. W czasie odchudzania równomiernie tracimy tkankę tłuszczową z całej powierzchni ciała. Najbardziej widać to w miejscach, w których jest jej najmniej, a więc na przykład na twarzy i w okolicach biustu. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy mówimy o znacznym spadku wagi - o kilka lub kilkanaście kilogramów. Biust zbudowany jest między innymi z tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej. Kształt i miękkość nadaje piersi tkanka tłuszczowa. W skład młodej piersi wchodzi duża ilość tkanki gruczołowej i niewielka ilość tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jest ona bardziej jędrna. Tkanka gruczołowa przekształca się stopniowo w tłuszczową, która jest mniej spoista. Dlatego z biegiem czasu piersi stają się nieco opadnięte. Ponieważ jesteś młodą osobą, więc w twoim przypadku spadek wagi nie powinien mieć wpływu na kształt piersi. Ponieważ biust nie zawiera w swojej strukturze tkanki mięśniowej, ćwiczenia fizyczne nie mają wpływu na ich wielkość. Wzmacnianie mięśni klatki piersiowej poprawia jedynie ich "ułożenie", ponieważ dobrze ukształtowane mięśnie tworzą dobre podparcie dla tkanek biustu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.