Ćwiczenia po operacji. [Porada eksperta]

2013-03-31 20:33

Witam serdecznie! Mam 19 lat i za 1,5 tygodnia mam mieć operację kręgosłupa - problemy z dyskami lędźwiowymi. Przed tymi problemami byłam osobą bardzo aktywną, trenowałam 12 lata taniec towarzyski, balet i taniec nowoczesny, a także jeździectwo. Chciałabym sie dowiedzieć, jakie ćwiczenia będę dobre po operacji, aby jak najszybciej oraz z głową wrócić do formy. Czy np pływanie będzie w tym wszystkim najlepsze? Prosiłabym o jakąś małą podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Danka

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Niestety, co do rodzaju ćwiczeń, jakie będziesz mogła wykonywać po operacji, musi się wypowiedzieć lekarz. Wszystko zależy od tego, jaki jest to rodzaj operacji oraz jaki będzie jej wynik. Po operacji być może najlepsze będą dla ciebie ćwiczenia izometryczne służące wzmocnieniu mięśni głębokich grzbietu i brzucha, wykonywane przy pomocy rehabilitanta. Ale jeszcze raz podkreślam, że ostateczną decyzję co do rodzaju ćwiczeń, również co do pływania, powinien podjąć lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.