Ćwiczenia przy bolącym kręgosłupie [Porada eksperta]

2013-04-03 22:01

Jakie są najlepsze ćwiczenia na brzuch w przypadku problemów z kręgosłupem szyjnym? Ilekroć staram się robić "brzuszki" i inne ćwiczenia w pozycji leżącej, mam problemy z kręgosłupem szyjnym i potem przez jakiś czas nie mogę ćwiczyć?.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Niestety, większość ćwiczeń na mięśnie brzucha polega na unoszeniu tułowia z podparciem z tyłu głowy, za pomocą ramion. Przy problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, jak wiesz ta opcja odpada, ponieważ powoduje napięcia mięśni w okolicach szyi i karku oraz tworzy naciski na kręgi szyjne. Proponują ci więc wykonywanie wszystkich ćwiczeń polegających na "odwrotnym " spięciu mięśni brzucha czyli unoszenie bioder o nogach ugiętych i prostych, skręty bioder, naprzemienne opuszczanie ugiętej lub prostej nogi, nożyce lub rowerki w obu kierunkach. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również wykonywać ćwiczenia na brzuch wykorzystując maszyny na siłowni. Mają one podparcie pod głową a uchwyty na ramiona są umiejscowione z przodu ciała, na wysokości barków. Dzięki temu nie tworzy się napięć w okolicach szyi, poprzez unoszenie ramion ponad poziom barków i poprzez przenoszenie ich za głowę. Na podobnej zasadzie działa również domowy przyrząd do wykonywania brzuszków, króry przy pomocy specjalnie skonstruowanego stelarzu z podparciem dla głowy i uchwytami dla ramion,redukuje napięcia, króre uniemożliwiają ci wykonywanie "tradycyjnych" brzuszków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.