Czy ćwiczenia jogiczne pomogą zwalczyć cellulitis? [Porada eksperta]

2013-04-07 19:53

Witam, Chciałabym się dowiedzieć, czy joga może pomóc na cellulit? Chcę zacząć uczęszczać na zajęcia, ale najpierw chcę wiedzieć, czy joga pomoże na tę przypadłość. Pozdrawiam

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Objawy cellulitisu pojawiają się wtedy, gdy następuje przerost komórek tłuszczowych, wobec czego tkanka łączna staję się jakby "za ciasna". Na skórze pojawiają się drobne nieregularne wybrzuszenia. Przerost tkanki łącznej prowadzi w konsekwencji do pogorszenia kondycji skóry, wywołując zaburzenia mikrokrążenia. Następuje zakłócenie prawidłowego krążenia płynów tkankowych i działania układu limfatycznego. Nie nadąża on z oczyszczaniem organizmu z produktów przemiany materii oraz toksycznych substancji. Cellulitis ma podłoże hormonalne. Pojawia się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, nasila się w okresach "rewolucji hormonalnej"- ciąży, menopauzy a także czasami w różnych okresach cyklu miesięcznego. Głównym winowajcą jest kobiecy hormon estrogen, który decyduje o typowo kobiecym, a więc nierównomiernym rozłożeniu tkanki tłuszczowej oraz reguluje gospodarkę wodną w organizmie kobiety. Z cellulitem można jednak skutecznie walczyć za pomocą właściwej diety i ćwiczeń fizycznych. Spośród wielu odmian jogi najskuteczniejsza w walce z cellulitem jest joga oparta na tradycyjnym treningu Ashtanga Vinyasa Jogi. Ashtanga yoga (Asztanga Winjasa Joga) - nazywana czasem power jogą, jest dynamiczną odmianą hatha yogi i charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami yogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem. Spośród różnych odmian yogi stanowi najbardziej efektywny i wszechstronny trening na poziomie fizycznym, który może być pomocny w walce z cellulitem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.