Grube łydki [Porada eksperta]

2013-04-06 23:18

Jakie ćwiczenia powinnam wykonywać aby wyszczuplić łydki? Przy wzroście 163 cm i wadze 54 kg mam łydki o obwodzie 38 cm.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Problemy z kształtem i wielkością łydek ma wiele osób. Niestety zmiana kształtu łydek jest dość trudna. Po pierwsze kształt łydek jest, bardziej niż innych części ciała, zdeterminowany genetycznie. Po drugie wpływ ćwiczeń na kształt łydek jest utrudniony ze względu na grubą powłokę tkanki łącznej, która je otacza. Po trzecie, decyduje o tym struktura włókien mięśniowych, które przeważają w mięśniach łydek. Są to włókna specjalnie przystosowane do długotrwałych, umiarkowanych wysiłków, a właśnie taki rodzaj wysiłku "fundujemy" naszym łydkom w codziennej aktywności, w trakcie chodzenia. Aby poprawić wygląd łydek możesz spróbować stosować ćwiczenia rozciągające. Sprawdź także, czy ich wygląd nie jest związany z problemami limfatycznymi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.