Grubsze udo [Porada eksperta]

2013-04-06 22:37

Chciałabym wyrównać grubość ud. Jedno mam grubsze o 5 cm. 3 lata temu miałam chore kolano, około 2,5 lat kulałam i odciążałam lewą nogę (chorą-chudszą). Lekarz stwierdził, że przyczyną bólu kolana jest złe stawianie nogi, zbytnie prostowanie, zbytnie wyginanie jej do tyłu. Już wtedy nogę prawą (zdrową) miałam grubszą. Niestety, nie wiem czy była ona grubsze również przed tymi kłopotami z kolanem. Lekarz zalecił, żebym zbytnio nie wyginała kolana w tył i częściej przenosiła ciężar ciała na chorą nogę, żeby ją wzmocnić lub rozkładała go równo na obie nogi. Bóle kolana ustąpiły. Dziś chciałabym pozbyć się asymetri. Czy teraz powinnam nogę z grubszym udem bardziej obciążać?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Bożeno, asymetria Twoich ud jest prawdopodobnie związana ze wzmocnieniem mięśni nogi, która przejęła na siebie cały ciężar poruszania się. Odciążając chorą nogę, nie zmuszałaś mięśni do pracy i przez to jest ona teraz chudsza. Przenosząc ciężar ciała na chorą nogę i starając się rozkładać go równomiernie, już wzmocniłaś mięśnie tej nogi. Aby jednak zmniejszyć zaistniałe dysproporcje, potrzebny jest specjalistyczny trening z odpowiednio dobranym obciążeniem, mający na celu wzmocnienie więzadeł w okolicach kolana oraz zwiększenie siły i masy mięśniowej uda. Może go wykonać tylko trener rehabilitant po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.