Mam grube uda i łydki [Porada eksperta]

2013-04-07 19:33

Jak mogę uwysmuklić uda i łydki? Czy bieganie jest dobre? Moje uda są dość mocno umięśnione, jeżdżę dużo na rowerze, chodzę na siłownię, czasem konno. No i mam te udziska, a staram się, by się zmniejszyły... Czy coś źle robię?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Ukształtowanie naszej sylwetki wszyscy zawdzięczamy genetyce. Co gorsza, często wydaje się, że ani dieta, ani ćwiczenia nie pomagają. Nie jest jednak prawdą, że natury nie da się poprawić. Nie można się spodziewać całkowitej zmiany sylwetki, ale być może eksponując kształtniejsze partie ciała, uda się ukryć te, z których nie jest się zadowolonym. Nie warto koncentrować się na pracy nad tym, czego raczej zmienić się nie da. Dobrze jest natomiast popracować nad zmianą proporcji. Jesteś osobą o mocno umięśnionych nogach, które dodatkowo silnie pracują poprzez bieganie, jazdę na rowerze i jazdę konno. Twoim celem powinno być więc wzmocnienie i rozwinięcie górnych partii ciała w celu zrównoważenia silnych nóg, wyprostowanie sylwetkii i rozciągnięcie dolnych partii ciała. Staraj się racjonalnie i zdrowo odżywiać poprzez dobrze zrównoważoną dietę, w ćwiczeniach aerobowych stosuj jak największe urozmaicenie i umiarkowane tempo, unikając dużych obciążeń, skoncentruj się na treningu wzmacniającym górne partie ciała, aby poprawić postawę i zrównoważyć proporcje sylwetki, stosuj ćwiczenia rozciągające.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.