Odchudzanie przez ćwiczenia [Porada eksperta]

2013-04-03 12:46

Ważę obecnie 63 kg przy wzroście 161 i chciałbym dojść do wagi około 55/57. W jaki sposób ćwiczyć, by nie wyrobić mięśni, a pozbyć się tkanki tłuszczowej? Ćwicząc hantlami zauważyłam, że mi się kształują mięśnie, a ręce są nadal obłożone tłuszczem. Tak samo mam stepper i ćwiczę kilka razy w tygodniu. Czy wystarczy jeden rodzaj ćwiczeń, by wysmuklić nogi?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Kasiu, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej powinnaś wykonywać ćwiczenia aerobowe trwające 40-50 minut prznajmniej 3-4 razy w tygodniu. Może to być stepper o którym wspomniałaś, ale także marszobieg, jazda na rowerze, aerobik, pływanie itp. Jeżeli ćwiczycz z hantlami o ciężarze 1-2 kg, to wzmocnisz swoje mięśnie, ale ich zanadto nie rozbudujesz. Jest to po prostu zbyt mały ciężar, aby widocznie zwiększyć masę mięśniową. Możesz więc bez obaw ćwiczyć z hantlami, ponieważ mięśnie nadadzą twojemu ciału ładny kształt i poprawią jędrnosć skóry. Pamiętaj, że ćwicząc z hantlami "zamieniasz" także tkankę tłuszczową na mięśniową i również spalasz jej nadmiar. Aby wysmuklić nogi, też potrzebne są ćwiczenia aerobowe. Niestety tkanka tłuszczowa rozkłada się często nierównomiernie w naszym ciele, ale za to spalamy ją właśnie równomiernie z każdej części po trochu. A więc przy systematycznym treningu aerobowym powinnaś również zauważyć jej spadek w okolicach bioder i ud.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.