Pływanie - czy na pewno jest dobre? [Porada eksperta]

2013-04-01 2:37

Od kilku miesięcy regularnie chodzę na basen. Dowiedziałam się, że częste pływanie powoduje przyrost mięśni w klatce piersiowej oraz w ramionach. Czy pływanie raz lub dwa razy w tygodniu może się przyczynić do takiego przyrostu mięśni? Czy faktycznie bardzo powiększa ramiona? Czy może zdeformować kobiecą sylwetkę?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Pływanie rekreacyjne czyli uprawiane raz czy dwa razy w tygodniu nie powoduje nadmiernego przyrostu mięśni ramion, barków i klatki piersiowej. Wprost przeciwnie, nie deformuje a raczej równomiernie kształtuje i wzmacnia mięśnie całego ciała. Ponadto uczy rytmicznego oddychania, wzmacniając układ oddechowy i serce, zwiększa sprawność i giętkość ciała. Jest polecane dla wszystkich - bez względu na kondycję i wiek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.