Ruch dla osób z wadami serca [Porada eksperta]

2013-04-05 14:55

Dzień dobry! Jestem osobą z wadą serca, po operacji. Spędzam większość czasu na siedząco (około 12 godzin dziennie). Chciałabym zacząć jakieś ćwiczenia, które nie obciążą zanadto mego organizmu. Ćwiczenia rozciągające i obciążające są mi zakazane przez lekarza. Taki tryb życia daje mi się już we znaki - bolący kręgosłup, zmęczenie. W związku z tym moje pytanie: jaka forma ruchu byłaby dla mnie najlepsza, oprócz pływania (nie umiem pływać). Czy powinnam ćwiczyć sama, czy wybrać jakąś zorganizowaną formę ruchu? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Marta

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Dla osób z wadami serca lub po operacjach jakakolwiek forma ruchu powinna być skonsultowana z lekarzem. Wśród zorganizowanych form ruchu, które mogę Ci polecić, są zajęcia qi-gong lub tai chi. Wpływają one korzystnie na przepływ energii w organizmie, w łagodny sposób wzmacniają mięśnie i oddziałują na zdolność zachowania równowagi i koordynację ruchów. Możesz sama chodzić na spacery i wykonywać wybrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu, zaproponowane przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta. Ale jeszcze raz powtarzam: każda z tych form ruchu powinna być zaakceptowana przez lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.