Systematyczny trening [Porada eksperta]

2013-04-05 10:21

Mam masywną budowę ciała i nieproporcjonalną figurę. Chodzę na siłownie i chciałabym odchudzić uda i biodra. Jakie ćwiczenia mogą mi pomóc?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Domyślam się, że "masywna budowa ciała" oznacza nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeżeli chodzisz na siłownię to proponuję Ci systematyczny, wykonywany 2-3 razy w tygodniu, trening aerobowy na rowerze, stepperze lub bieżni w umiarkowanym tempie, trwający przynajmniej 40-50 minut. Dzięki niemu powinnaś spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, która u różnych osób odkłada się w różnych miejscach, u ciebie na przykład mogą to być okolice bioder i ud. Umiejscowienie nadmiaru tkanki tłuszczowej, bardzo często ma podłoże genetyczne. Przeanalizuj więc budowę ciała członków swojej najbliższej rodziny. Czasem bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować coś, co ma podłoże w naszych genach, jednak poprzez konsekwentny i systematyczny trening, można niektóre mankamenty przynajmniej poprawić. Jeżeli czujesz, że twoja budowa jest nieproporcjonalna, spróbuj oprócz spalania tkanki tłuszczowej, bardziej zarysować i ukształtować mięśnie barków i ramion. Pozwoli ci to wizualnie poprawić proporcje twojego ciała, a więc również twój wygląd.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.