Co jesz

To co jesz ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i wydolność. Dlatego właściwy dobór produktów spożywczych powinien uwzględniać znacznie więcej niż jedynie udział poszczególnych makroskładników oraz kaloryczność jedzenia. Wiele ze składników ma też mało znane właściwości, które mogą okazać się nieocenione we wzmacnianiu organizmu. Świadomość tego co jesz pozwala lepiej planować zakupy, ale też przygotowywane posiłki. Każdy etap można przewidzieć z wyprzedzeniem, co ogranicza marnowanie żywności i sprawia, że …

Jedz jedną dziennie, aby poprawić odporność i przyspieszyć metabolizm - to zasada Meksykanek, które uwielbiają zielone papryczki jalapeño. Choć są ostre, zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w formie marynowanej, w polskich sklepach i restauracjach. Ich spożycie to nie tylko przyjemność, ale również korzystny wybór dla zdrowia i sylwetki.
Miliony ludzi na świecie zmagają się z demencją. Według Alzheimer’s Association liczba chorych będzie cały czas rosła, jeśli naukowcy nie poczynią znaczących postępów w jej diagnozowaniu i leczeniu. W poszukiwaniu wsparcia mózgu w ochronie przed demencją eksperci z Japonii przyjrzeli się zielonej herbacie matcha.
Tahini to pasta sezamowa będącą składnikiem wielu potraw Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jej historia sięga kilku tysięcy lat wstecz i trudno przypisać jej pochodzenie jednemu obszarowi świata. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że tahina przydaje się do przygotowania wielu wyśmienitych dań. Czym jest tahini i do czego dodać tę pastę?
Ze względu na położenie geograficzne Polakom już od października zaleca się suplementację witaminy D oraz zwiększenie jej spożycia w diecie. Grupa tureckich naukowców pod kierunkiem Burcu Bul, z Firat University, Faculty of Health Sciences przeanalizowała, czy zawartość witaminy D różni się w poszczególnych rodzajach jajek. Wynik jest dość zaskakujący.
Kiszona kapusta to starożytny superfood, który powinien trafić do codziennego menu ze względu na bogate źródło probiotyków, witamin i minerałów. Kapusta od wieków ceniona za swoje właściwości dziś znajduje miejsce na stołach zarówno miłośników zdrowego odżywiania, jak i osób szukających sposobów na wzmocnienie organizmu. Dlaczego warto ją jeść?
Dbasz o skórę, ale pryszczy nie ubywa? Myjesz, smarujesz, oczyszczasz, a trądzik nadal „w formie”? Jeśli tak, to warto przyjrzeć się diecie. Jakie posiłki najgorzej wpływają na cerę? Sprawdzamy „czarną listę śniadań”, które przy problemach z cerą (i nie tylko) są niewskazane.
Jeśli często jesz ryby, robisz to prawdopodobnie dla smaku, a także z uwagi na ich prozdrowotne walory. Nowe badania wskazują na to, że jedzenie ryb może być nie zawsze tak zdrowe i bezpieczne, jak sądzono. Jak wykazały badania, oznaczenia ryb dostępnych w sklepach i restauracjach, pozostawiają wiele do życzenia.
Suszone pomidory jakiś czas temu wkradły się po cichu no naszego menu. Jednym smakują, a inni wciąż są sceptyczni. Jednak czy zastanawialiśmy się, co tak naprawdę daje nam wybór właśnie takich pomidorów? Dietetyczka kliniczna Paulina Szymczak odkrywa karty i wskazuje, na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Miód nostrzykowy, choć mniej znany, wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami i ceniony jest zarówno za smak, jak i korzyści zdrowotne. Powstaje z nektaru kwiatów nostrzyka, ma delikatny aromat, a jego działanie wspiera kondycję organizmu. Wspomaga krążenie krwi i zdrowie serca oraz wykazuje właściwości uspokajające.
Mają mnóstwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy oraz innych substancji wspierających organizm. Są silnie odżywcze, naturalne i niezwykle skoncentrowane. A do tego idealnie wzbogacą smak Twoich dań. Co jeszcze warto wiedzieć o superfood – superżywności do zadań specjalnych, np. czarnym bzie, karczochu czy aceroli? Sprawdź, jak dobrze znasz te niepozorne rośliny!

Tekst sponsorowany

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują na niezwykłe właściwości czarnej porzeczki, która może wspomagać spalanie tłuszczu. Szczególnie interesujący jest ekstrakt z nowozelandzkiej odmiany tego owocu. Badacze zauważyli, że może on zwiększyć tempo spalania tkanki tłuszczowej nawet o 61 procent.
Na temat właściwości zdrowotnych soplówki jeżowatej krąży wiele informacji, często publikowanych przez producentów żywności oraz suplementów, którzy promują ten "magiczny grzyb". Jednak jak wiele z tych twierdzeń jest prawdziwych? Osoby, które doświadczyły zatrucia, mówią, że objawy mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Każda wizyta w supermarkecie to problem zbyt dużego wyboru. Producenci kuszą kolorowymi opakowaniami i marketingowymi hasłami, ale czy zawsze mają one pokrycie w rzeczywistej wartości odżywcze? Okazuje się, że niekoniecznie! Dlatego powinieneś wiedzieć, co jesz, aby umieć znaleźć te produkty, które dostarczają energii z pełnowartościowych źródeł, a także uzupełniają zasoby witamin i minerałów organizmu. Świadome czytanie etykiet żywności to również lepsza kontrolą nad tym, jakie konserwanty spożywasz i ile cukru i soli zjadasz, a także nad ilością przyjmowanych kalorii. W ten sposób nie trzeba już odżywiać się „na wyczucie”, ale skład i objętość każdego posiłku można dobrać do indywidualnego zapotrzebowania.

Kontrola ilości energii jest szczególnie istotna dla osób, które chcą się odchudzić, ale też tych, które regularnie trenują i chciałyby w kontrolowany sposób zmienić swoją masę.

Znajdziesz tutaj poradniki dotyczące tego, które produkty dostarczają najlepszej jakości węglowodanów, białek i tłuszczy. Poznasz też opinie wykwalifikowanych dietetyków oraz trenerów personalnych na temat poszczególnych, mniej i bardziej popularnych, potraw i dań.

Warto pamiętać, że świadome odżywianie nigdy nie opiera się na myśleniu życzeniowym, ale na naukowych przesłankach i doniesieniach. To gwarancja sukcesu i minimalizacja skutków ubocznych. Zastanawiając się nad tym co jesz, zawsze zadawaj sobie pytanie, jak dany produkt wpływa na Twój organizm. Dzięki temu rozprawisz się z mitami żywieniowymi.