Czy prowokowanie wymiotów przyspiesza odchudzanie? [Porada eksperta]

2009-02-23 17:33

Dzień dobry. Razem z koleżankami w te wakacje nabrałyśmy parę kilogramów - przybyło nam po około 5 kilogramów. Co mamy teraz zrobić, aby jak najszybciej powrócić do poprzedniej wagi? Bardzo proszę o odpowiedź. Czy opłaca się wymiotować? Monika

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Czy opłaca się wymiotować? Absolutnie nie. Prowokowanie wymiotów może doprowadzić do zniszczenia szkliwa, raka przełyku i innych groźnych zaburzeń, nawet na tle psychicznym czyli bulimii lub anoreksji. Do zredukowania 5 kg potrzebuje Pani około 5-10 tygodni. Takie tempo chudnięcia zabezpieczy Panią przed wystąpieniem efektu jo-jo. Proszę wykluczyć z diety te wszystkie produkty, które spowodowały przyrost masy ciała. Zacznijmy jednak od ustalenia godzin spożywania posiłków. Przerwy między posiłkami powinny być nie krótsze niż 3 godziny i nie dłuższe niż 4 godziny. Pierwszy posiłek powinna Pani zjeść do 1,5 godziny od przebudzenia, a ostatni 3 godziny przed snem. W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa, najlepiej surowe. Proszę ograniczyć ilość owoców do 200 g dziennie. Każdego dnia wypijać 2 szklanki chudego mleka lub innego odtłuszczonego produktu mlecznego oraz spożywać 80 g sera białego chudego. Na obiad polecam mięso duszone, gotowane, ale nie smażone, w ilości 120 g. Do surówek dodawać łyżkę oliwy z oliwek (nie przytyje Pani od tego tłuszczu!) Wykluczyć z diety produkty smażone, wysokokaloryczne przekąski, jedzenie typu "fast food". Na pewno proszę nie sięgać po żadną cudowną dietę,ponieważ po jej zakończeniu Pani waga wróci z nawiązką. Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Małgorzata Krukowska

Centrum Odchudzania i Edukacji Żywieniowej "Corpus Delecti www.corpusdelecti.home.pl kom. 0880 320 590 Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta