Jak zwiększyć wagę ciała przy refluksie? [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Od ponad dwudziestu lat walczę z refluksem, od kilku miesięcy mój stan bardzo się pogorszył (wykryto helicobacter, stan zapalny żołądka, liczne nadżerki) uniemożliwiając mi praktycznie normalne jedzenie. Ciągłe palenie w przełyku, uczucie wzdęcia, nawet po małych posiłkach, odbijanie, zarzucanie treścią pokarmową lub samym kwasem, wymioty. Zawsze przestrzegałam diety lekkostrawnej, nic smażonego, tłustego, surowych owoców i warzyw, kawy, herbaty, przypraw, alkoholu. Staram się jeść często - 5, 6 posiłków na dobę, co 2 godziny, ale pomimo takiego rozdzielenia i porcji maksimum 300 - 350 gram czuję się ogromnie "rozdęta", mam wrażenie jakby trawienie było spowolnione i pokarm przez wiele godzin zalegał w żołądku. Ostatni posiłek spożywam co najmniej 2 godziny przed snem, śpię z głową uniesioną, a mimo to ataki kwasów są ogromne. Do tego dochodzi stałe poczucie kwaśnego posmaku w ustach, które nasila się po jedzeniu. Jestem pod stałą kontrolą gastrologa, zażywam leki (polprazol, debridant, ulgastran) lecz one nie pomagają, a na temat jedzenia mówił bardzo ogólnie - "dieta lekkostrawna". Dodatkowym kłopotem jest bardzo duże wychudzenie - 39 kilogramów przy 170 cm wzrostu. W tej chwili jedyne rzeczy, które utrzymują mi się w żołądku to ser biały- zwłaszcza homogenizowany, mleko (czasem zmiksowane z żółtkiem), ryż rozgotowany na papkę, bułki pszenne, kaszki dla niemowląt - wszystko w formie maksymalnie papkowatej. Próby wprowadzenia warzyw i mięsa kończą się wymiotami. Powinnam i to szybko, przybrać na wadze, bo organizm jest bardzo wyniszczony, a pomimo starań nie udaje się to. Chciałabym zapytać, co mogłabym jeść takiego, by w bardzo małej ilości zawierało dużą dawkę kalorii, pozwoliło mi zdobyć niezbędne, dodatkowe kilogramy i jeszcze nie zaszkodziło? Ze względów finansowych nutridrinki nie wchodzą niestety w grę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani problem jest bardzo poważny i wymaga osobistej konsultacji z dietetykiem. Ma pani poważne niedożywienie, a dieta którą pani obecnie stosuje, wskazuje na duże niedobory. Proszę może spróbować wprowadzić do diety zmiksowane zupy z chudym mięsem, np. gotowaną marchewką, pietruszką, ziemniakami i dodatkiem masła. Do ryżu zawsze powinna pani dodać mleko lub ser, tak samo do bułek - może je pani również smarować masłem. Tak, by każdy posiłek był jak najbardziej wartościowy. Proszę również spróbować zwiększyć ilość posiłków - jeść nawet co 2 godziny (8 razy dziennie). Proszę również nie nosić za bardzo obciskających ubrań i nigdy nie kłaść się po jedzeniu. Powinna pani również porozmawiać z lekarzem, czy nie potrzebna jest w takim razie zmiana sposobu leczenia np. leków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Małgorzata Krukowska

Centrum Odchudzania i Edukacji Żywieniowej "Corpus Delecti www.corpusdelecti.home.pl kom. 0880 320 590 Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta