Dobra dieta dla nastolatki [Porada eksperta]

2009-02-23 17:34

Mam 13 lat i ważę 55 kg, przy wzroście to 165 cm. Mam nadwagę i nie wiem, jaką dietę zastosować, by schudnąć. Bardzo lubię słodycze i nie mogę się opanować, by ich nie jeść. Bardzo proszę o danie mi kilku wskazówek, co jeść, o której godzinie itp. Sandra z Nowej Wsi

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli mogę Cię prosić, to napisz na podstawie czego stwierdziłaś, że masz nadwagę. Rozumiem, że lubisz słodycze, ale to właśnie one powodują, że zaczynamy tyć. Proponuję Ci, żebyś zawsze miała przygotowane w lodówce pudełeczko z obranymi marchewkami. Kiedy najdzie Cię ochota na słodycze sięgaj do tego pudełeczka. Jeżeli chodzi o wskazówki dietetyczne to podstawą jest jedzenie regularne 5 posiłków dziennie (8.00, 11.00, 14.00, 17.00, 20.00). Ostatni posiłek nie powinien zawierać cukru prostego (np.owoc) i tłuszczów. Pomiędzy posiłkami pij wodę, soki warzywne i jedz warzywa. Możesz zjeść w ciągu dnia dowolną ilość warzyw (minimum 0,5 kg). Wyklucz ze swojej diety wysokoenergetyczne przekąski jak np. chipsy, paluszki, dania typu "fast food". Postaraj się nie spożywać dań smażonych. Poproś o przygotowania mięsa i ryby gotowanej, duszonej lub pieczonej w folii. W ciągu dnia możesz zjeść 2 różne owoce. Pamiętaj, żeby nie omijać posiłków. Głodówki i jedzenie 1 lub 2 posiłków dziennie sprzyjają tyciu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Małgorzata Krukowska

Centrum Odchudzania i Edukacji Żywieniowej "Corpus Delecti www.corpusdelecti.home.pl kom. 0880 320 590 Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta